Úpravnu vody za třiačtyřicet tisíc si musel pořídit Jan Bozděch ze Zahořan, aby jej voda z vlastní studny neohrozila na zdraví.

„Nutně potřebujeme vodovod. Čekáme na něj už kolik let a pořád nic, už je to ostuda. Jsme zcela závislí na vodě z vlastních studní, které je málo a ještě k tomu je velmi špatná. Když jsme studnu před pětadvaceti lety postavili, byla v ní voda výborná. Dnes je kvůli hnojení plná bakterií a dusičnanů, jak ukázal poslední rozbor, který jsem si nechal před třemi lety udělat. Abychom mohli vodu pít, musel jsem si pořídit úpravnu vody,“ říká Jan Bozděch.
Nic nového není pro Zahořanské ani to, že v létě zůstanou na suchu. „Studna má tři metry a běžně jsou v ní dva metry vody. Když klesne na půl metru je zle. Abychom se v takovém případě mohli alespoň osprchovat, tahám vodu z meliorace prosakem do studny, to je poslední možná záchrana,“ dodal Bozděch.

Výstavbu vodovodu plánují v Zahořanech už minimálně pět let a až letos se jim podařilo vše dotáhnout ke zdárnému konci. Tato akce si vyžádá sedmnáct a půl milionu korun.


„Od Plzeňského kraje jsme pro letošní rok získali dotaci jeden milion korun. Příští rok je předpoklad dalšího financování. Byli bychom rádi, kdyby se případná dotace přiblížila k pětaosmdesáti procentům z celkových nákladů,“ řekl zahořanský starosta Miroslav Jandečka.
Voda bude do Zahořan přivedena ze sdruženého vodovodu z Nýrska.

„Chtěli bychom začít kopat už letos. Až bude dostavěn vodovod v Zahořanech, máme v plánu vystavět vodovod i ve Staněticích a Sedlicích,“ dodal Jandečka.