Během prvního čtvrtletí tohoto roku se Zahořanští dozvědí, zda se budou moci pustit do stavby celoplošného vodovodu v Zahořanech.

Protože se jedná o stavbu za téměř dvacet milionů korun, jsou závislí na přidělení finanční pomoci.

„Situace s penězi je špatná. Bez dotace se do tak náročné stavby pustit nemůžeme, protože bychom ji sami neufinancovali,“ uvedl starosta Zahořan Václav Řehák.

Naplánovaná je i stavba vodovodu a kanalizace ve Staněticích a Sedlicích.

Obě tyto obce spadají pod Obecní úřad v Zahořanech.

„Podle stupně důležitosti bude první na řadě celoplošný vodovod v Zahořanech. Lidé zde musejí často řešit problémy s nedostatkem vody, hlavně v druhé polovině léta,“ vysvětluje Řehák.

Zahořanští jsou zcela závislí pouze na vodě z vlastních studní, jejichž kapacita právě v období sucha nestačí.

„Nejedná se o vrty, ale o zaokruhované studny. Většinu z nich jsme předali do užívání soukromým vlastníkům. Plánovaný vodovod by problémy s nedostatkem vody vyřešil. Napojení bychom byli na vodu z Nýrska,"říká starosta.

Všechny dokumenty potřebné k zahájení stavby mají Zahořanští už hotové.

Nyní, při čekání na úspěšné vyřízení dotace, připravují ještě výběrové řízení na dodavatele stavby.

Celoplošný vodovod v Zahořanech a stavba kanalizace a vodovodu v Sedlicích a Staněticích přijde na sedmdesát milionů korun.

„Rozdělit stavbu do několika etap jsme museli také kvůli způsobu poskytování dotací. Musíme udělat jeden úsek, na který bude po obdrženi dotace navazovat druhý,“ dodává zahořanský starosta.