Naprosto unikátní betlém s postavami čertů můžete spatřit v kostele Všech svatých v Horšově dnes, na Štědrý den.

Jedinečný skříňkový betlém pochází pravděpodobně z druhé poloviny 19. století, na památce se dosud nepodařilo najít žádnou značku autora.
„Ukázalo se však, že je ve skutečnosti složen z více betlémů, přičemž všechny patří mezi takzvané příbramské betlémy,“ vysvětlil správce kostela Všech svatých v Horšově a zároveň kastelán horšovskotýnského zámku Jan Rosendorfský.

Barokizujícího betlém se skládá z dřevěných částí, které doplňují přírodní materiály a celofán. Neobsahuje žádné mechanické části.

Čím je ale betlém skutečně výjimečný, jsou dvě záhadné postavičky čertů, které se mezi dalšími osmapadesáti figurkami nacházejí. Jeden z čertl drží v ruce trojzubec a druhý si zakrývá klín blonďatou panenkou. Čerti do zobrazení scény narození Ježíše Krista nepatří a jejich přítomnost si zatím nikdo nedokáže uspokojivě vysvětlit.

„Obvolával jsem různé sběratele betlémů. Nikdo neměl přesné vysvětlení. Existují jen domněnky, že čerti znamenají pokušení,“ uvedl Rosendorfský.
Kastelánovi se podařilo sehnat jedinečný betlém poměrně náhodou. Před pěti lety sháněl pro nově opravený kostel v Horšově nějakou zajímavost a poptával se i u jednoho z pražských starožitníků, který mu oznámil, že má pouhých pár hodin v obchodě 1,2 metrů vysoký betlém. Kastelán si ho ještě v tentýž den odvezl do kostela v Horšově.

„Jeho cena byla ze známosti nižší než skutečná. Stál ale v řádech desetitisíců korun,“ prozradil kastelán.

Betlém s čerty simůžete prohlédnout dnes v horšovském kostele, kde se ve 12 hodin bude konat mše pro děti, rozdávání betlémského světla pak potrvá až do 15 hodin.

Od 26. do 31. prosince pak bude betlém vystaven na hradě a zámku Horšovský Týn, kde mají otevřeno od 10 do 15 hodin všechny prohlídkové okruhy jako v letní turistické sezóně bez příplatků.