Cvičiště pro psy, letiště pro vyhlídkové lety, otevřený skatepark a školní uniformy – to jsou čtyři z projektů, které vymysleli žáci ze čtrnácti tříd domažlické Základní školy v Komenského ulici, které jsou zapojeny do celoročního projektu Kreativní demokratická škola.

„Klade si za cíl zvýšit zájem dětí o občanský život, rozhlídnout se po problémech v okolí a navrhnout své řešení,“ popsala v kostce záměr akce projektová manažerka Olga Dankovičová.

„Na projektu pracujeme od října. Rozdělili jsme se do čtyř skupin a vymýšleli témata. Hlasováním jsme si pak vybrali cvičiště pro psy,“ popsala Aneta Walczaková z 6.A.

„Své návrhy na vylepšení Hanova parku, vybudování dětského hřiště v kasárnách, stavbu azylového domu a oživení areálu pivovaru jsme ukázali starostovi Miroslavu Machovi,“ doplnil spolužačku Karel Píša. Oba zastávají funkci radních, kteří reprezentují třídu navenek.

Od starosty se dozvěděli, že dětské hřiště už město plánuje, proto tento návrh v třídním kolektivu vyměnili za cvičiště pro psy, které se z náhradního tématu stalo hlasováním všech žáků 6.A tím stěžejním.

Školáci se do projektu pustili s velkou vervou. Dokázali oslovit sponzory, vytvořili plánky, profesionální prezentaci i webové stránky.

„Pracujeme dlouho, máme velký náskok před ostatními, mohli bychom uspět,“ věří Píša třídnímu projektu před školním kolem, ve kterém bude vybrán jediný ze čtrnácti třídami vypracovaných, který bude školu reprezentovat v krajském klání.

„Do 12. dubna bude jasno, která třída vyhrála,“ upřesnil zástupce ředitele školy Stanislav Tauer a doplnil: „Na 7. červen bude připraven Občanský den, při kterém bude školní projekt prezentován veřejnosti ve škole, na radnici i webových stránkách.“

Předevčírem se konal Projektový den, v jehož rámci mohl kdokoliv z veřejnosti navštívit jednotlivé třídy, ve kterých byly prezentovány vítězné třídní návrhy. Hosty byli většinou rodiče, kteří se přišli podívat na výsledek mnohoměsíčního snažení svých potomků.

„Mám radost. Je vidět, že je to přínosné, je to něco jiného, než když jen děti sedí v lavici a pasivně poslouchají výklad. Viděla jsem na svém synovi, jak ho to moc baví,“ shrnula Jana Kubrová.

„Děti do projektu vložily mnoho energie a času. Hodně na něm pracovaly doma,“ pochválila své svěřence třídní učitelka Irena Forstová.

Do akce Kreativní demokratická škola se v západních Čechách zapojilo pět škol. Výrazně jsou mezi nimi zastoupeny ty z domažlického regionu.
Kromě zmíněné domažlické se krajského kola zúčastní i staňkovská, kdyňská a také velhartická z Klatovska a blovická z jižního Plzeňska.