Na Česko se valí chřipková epidemie. Řada škol v republice vyhlašuje kvůli velkému počtu nemocných žáků chřipkové prázdniny. Většina žáků i učitelů základních škol v domažlickém okresu se však zatím drží na nohou.

„Chřipková epidemie nás nijak výrazně nezasáhla, chybí necelých jedenáct procent žáků,“ přiblížila situaci ve staňkovské základní škole ředitelka Marie Gruberová, která každé ráno zjišťuje, kolik dětí chybí. „Zatím ale chybí kolem dvou tří dětí ve třídě, což je úplně normální,“ dodává.

Stejná situace panuje v Základní škole v Blížejově či v Horšovském Týně. Holýšovská škola hlásí kolem 14 procent nemocných a například v malotřídní základní a mateřské škole v Osvračíně chybí pouze jediný žák.

„Máme prostě silné a zdravé venkovské děti,“ vysvětluje ředitelka školy Dana Pavlasová.

Kolem 20 procent žáků však chybí na obou domažlických základních školách.

„O chřipkových prázdninách uvažujeme, ale zatím na doporučení hygieny čekáme, jak se situace vyvine a jestli se nemoci zhorší. Zatím jde totiž spíše o menší virózy, nemocní žáci se po třech dnech zase vracejí,“ uvedl ředitel Základní školy Msgre B. Staška Petr Jansa. „Před dvěma týdny bylo nemocných žáků více, ale už se vrátili. Takže doufáme, že zůstaneme všichni zdrávi,“ dodává.

V druhé domažlické základní škole Komenského 17 chybí zhruba stejné procento dětí, o chřipkových prázdninách však vedení školy neuvažuje.
„Dokud to bude možné a bude dostatek učitelů, tak chceme normálně učit,“ říká ředitel Ivan Rybár. Situaci konzultoval s hygieniky, kteří v případě epidemie doporučili zavřít školu na celé tři týdny. Jinak se prý nemoc pouze zpomalí.

„Ministerstvo školství doporučuje prázdniny, když je nemocných více než 15 procent žáků, což se nám zdá málo. Hranici pro ředitelské volno bych osobně viděl kolem 30 procent nemocných,“ myslí si Rybár a dodává, že chřipka naštěstí nezasáhla učitelský sbor.

„Učitelům dáváme dobré vitamíny,“ dodal žertem ředitel.