„Pořadatelem soutěže je naše škola. Učastní se jí tři týmy. Domácí, z Odborného učiliště a Praktické školy Plzeň a ze Středního odborného učiliště z Toužimi. Každou školu zastupují tři soutěžící,“ řekla nám na úvod učitelka odborného výcviku Základní školy a Odborné školy v Horšovském Týně Jana Čížková.

Dodala, že se žáci připravovali na soutěž už od května. „Museli jsme nasbírat obilí, nechat ho dozrát, aby mohlo být použito. Shromažďovali jsme také různé předměty ze čtyřicátých a padesátých let, aby měly výrobky skutečnou atmosféru,“ dodala Čížková.

Při soutěžním úkolu Na veselou notu tvořili žáci aranžmá ´na lidovou písničku´, a to pouze ze suchých květin. Dílko ze suchých a živých květin vznikalo na téma Svatá Markyta hodila srp do žita. Na třetí úkol s názvem Už pomalu Meluzína zase fouká do komína mohli soutěžící použít nejen živé a suché květiny, ale také podzimní plody a další přírodniny.

„Celá soutěž je zaměřena na chodské lidové zvyky a tradice, jako jsou žně, úroda nebo podzim. Jedná se o malé připomenutí toho, jak lidé dříve žili a pracovali. Jaké používali nástroje a co jedli,“ vysvětlila Deníku Čížková.

Pod rukama soutěžících vyrůstala zajímavá díla. Nechyběl ozdobený chomout, trakař či dětská kolébka.

„Nejvíc mě baví dělat vazby ze suchých květů. Vázat jsme se je učili ve škole asi týden před soutěží. Na každý úkol máme zadaný čas. Zatím jsem se svým dílem spokojená a doufám, že získám alespoň druhé místo,“ řekla nám Kristýna Váchová, která na soutěži reprezentovala pořádající školu.

Hodnocení výrobků měla na starosti odborná porota.

„Nebude to mít jednoduché, což bylo patrné už na začátku soutěže. Musím všechny moc pochválit, jejich výrobky jsou skutečně krásné,“ poznamenala učitelka Čížková s tím, že porota bude přihlížet k estetickému pojetí, odbornému a technickému provedení a celkovému dojmu, přičemž se hodnotí, jestli výrobek odpovídá danému tématu.

O občersvení se jako každoročně po celý den staraly žákyně pořádající školy, které připravily rozmanité jednohubky a chlebíčky i pravé chodské koláče.

„Krásná soutěž, všechny děti si zaslouží pochvalu za vzornou reprezentaci svých škol a také za kázeň. Udělaly skvělá aranžmá, všem se moc líbila,“ řekla nám ředitelka pořádající školy Zdeňka Paterová s tím, že z aranží vznikne výstava, která bude v MKZ k vidění do 30. září.

Výsledky soutěže Chodský kvítí:

Družstva:
1. ZŠ a OŠ Horšovský Týn
2. SOU Toužim
3. OUa PŠ Plzeň
Jednotlivci:
1. Kristýna Váchová, H. Týn
2. Lucie Ratajcsková, Toužim
3. Karolína Hoblová, H. Týn