Bez větších problémů plynuly letošní Chodské slavnosti. Před jejich oficiálním začátkem, ve čtvrtek večer, museli městští policisté na žádost obyvatel usměrnit pořadatele venkovní hudební produkce, který překročil 22. hodinu.

„Z pátku na sobotu to byla z pohledu na Chodské slavnosti běžná noc. Nic mimořádného se kromě rušení nočního klidu mezi čtvrtou a pátou ranní během ní neudálo," říká velitel Městské policie (MP) Domažlice Petr Kubal.

Nový velitel domažlických strážníků Petr Kubal.

Strážníci během soboty, kdy do města přijely stovky stánkařů, museli řešit různé přestupky v oblasti pouličního prodeje.

„V sobotu dopoledne se jednalo o pět přestupků, ale nebylo to nic, s čím bychom si neporadili. Ve všech případech se jednalo o neoprávněný zábor prostranství," podotýká velitel MP.

Zajímavým zjištěním bylo, že během pátku a sobotního dne nemusel být nikdo – a to navzdory alkoholu, který teče o slavnostech doslova proudem – odvezen do Protialkoholní záchytné stanice v Plzni.

Po poměrně klidném pátku přišla o něco neklidnější sobota. Strážníci se spolu s republikovými policisty zaměřili nejen na veřejná prostranství, ale i situaci v dopravě.

„V noci na neděli jsme řešili pětici přestupků týkajících se porušení zákazu vjezdu, přes den pak neukázněnosti prodejců parkujících za stánky," doplnil ho jeho zástupce Radovan Plšek, který se s ním v sobotu večer ve službě vystřídal.

Také letos chtěli v Domažlicích udat své zboží takzvaní černí prodejci.

„Ve dne i v noci se neustále snaží proniknout do města, aniž by měli zaplacen poplatek za zábor veřejného prostranství, čímž páchají přestupek proti tržnímu řádu města. Tyto přestupky s nimi byly vyřešeny na místě blokovou pokutou," upřesňuje jeden z problémů Plšek.

Strážníci letos také udělili blokovou pokutu návštěvníkovi, a to v maximální možné výši 2000 korun. „Jednalo se o neukázněného chodce ze Kdyně, který do křižovatky u Komerční banky vstoupil na přechod ve chvíli, kdy měli pěší červenou. Kličkoval mezi projíždějícími auty, a to přímo před zraky strážníků. Ohrožoval bezpečnost silničního provozu, ale hlavně pak své zdraví. Strážníci ho zastavili a zahájili s ním projednávání přestupku," popisuje Plšek.

Kdyňan však nebyl z těch, kteří jsou soudní a ochotní přiznat své provinění.

„Byl arogantní a nevhodně se choval," zdůvodnil pokutu zástupce velitele MP Plšek.

Hned 25 minut po nedělní půlnoci musela městská policie reagovat na telefonát obyvatele Hradské ulice. „Stěžoval si, že mu kolemjdoucí močil na fasádu domu, pána na místě podržel a hlídka mu udělila za prohřešek blokovou pokutu," upřesnil. Dodal, že příjemnější byl telefonát DJ z Dubiny, který se dotazoval, zda jeho produkce neruší, zda si na ni někdo nestěžoval.

V neděli ráno museli strážníci obejít město a napravovat, co alkoholem posilnění návštěvníci přes noc natropili. „Na řadě míst se stalo, že bylo nutné dát zpět přenosné dopravní značky upozorňující na zákaz vjezdu. Během víkendu jsme také řešili parkování na trávníku v Břetislavově ulici. Řidiči tam přijeli s auty, přičemž předtím projeli dvěma zákazy vjezdu. I oni museli zaplatit pokutu, což bylo úplně zbytečné. Odstavné parkoviště za kostelem Všech svatých bylo v sobotu sice plné, ale další v Petrovické ulici bylo napůl prázdné," podotkl Plšek.

Strážníci i policisté shromažďovali také o letošních Chodských slavnostech veškeré informace týkající se pořádku a bezpečnosti ve městě.

„Předáme je štábu Chodských slavností, aby na ně mohl při pořádání příštích ročníků adekvátně reagovat," uvedl na závěr zástupce velitele MP Domažlice.