Číšnice Anna Bognerová z hotelu a restaurace Sokolský dům v pondělí kolem oběda zrovna vyhlížela zákazníky. „Škoda, že je taková zima,“ zalitovala. Na počasí si posteskla i jednatelka podniku Šárka Václavíková. „Lidé jsou zdrženliví. Stejně tomu bylo i loni při rozvolnění. Trvalo asi čtrnáct dní, než se zase vše vrátilo do starých kolejí. A teď prší, takže si zákazníci spíš vezmou jídlo do krabičky,“ sdělila Václavíková. Denně ji kontaktují zájemci o ubytování, které spustí příští týden. „Některé termíny už máme plné,“ dodala.

V uplynulém období, kdy měli zavřeno, nemuseli nikoho ze zaměstnanců propouštět. Využili i kompenzační bonus. „Naštěstí podnikáme ještě v jiném oboru, ve stavebnictví. To nás zachránilo,“ přiznala.

Podobně přečkala dlouhé měsíce Barbora Mašková, provozní kavárny Svatá Barbora. „Maminka, která je majitelkou, má ještě jeden podnik v Německu. Tam bylo otevřené výdejní okénko. Díky tomu jsem se nemusela s nikým z pracovníků rozloučit,“ řekla. Do kavárny v pondělí zavítaly jenom za dopoledne desítky lidí. „Jsem moc ráda za každého, kdo se k nám vrátil nebo ještě vrátí. A mám radost, že hned první den nás přišli podpořit,“ shrnula Mašková.

Opodál na terase seděly Zuzana Charousová a Irena Baťová. „Přijely za mnou kamarádky, které byly v Německu. Máme volno a vyrazily jsme na kafíčko, moc jsme se těšily,“ uvedla Baťová. Dočkat se nemohli ani Jan Sokol a Josef Blacký. „Už nemusíme nikde stát, můžeme si v klidu posedět,“ sdělili.

Zpříjemnit si poledne se rozhodli Dana, Tomáš a Ondřej Studničkovi a Ilona Fousková v restauraci U Kulináře. „Trávíme v Babylonu dovolenou. Je fajn, že už si můžeme zajít na oběd,“ pochvalovali si. Číšník Roman Suchý od nich zrovna přijímal objednávku. „Jsou to dnes první hosté. Dost lidí si pořád bere jídlo s sebou. Ale až bude hezky, zase se to rozjede,“ věří.