Nemovitou kulturní památku v dezolátním stavu, venkovskou usedlost čp. 18 na náměstí 5. května, odkoupili Holýšovští za 850 tisíc korun. Nyní stojí před otázkou, jakým způsobem budovu zachovat, či ji zbourat.

Podle starosty Holýšova Antonína Pazoura má objekt přibližně z poloviny 18. století jen hodnotu pozemků, na který stojí.

„Několik částí stavby je na seznamu kulturních památek České republiky, i když netušíme, jak se tam dostaly. Jde o malou kapličku, špejchar či vjezdovou bránu,“ popisuje starosta s tím, že město si nyní dalo zpracovat studii, podle níž se bude dále řešit a rozhodovat, jak s budovou naložit.
„Možností je několik. Můžeme objekt v dezolátním stavu zbourat, nebo ho můžeme zachovat a přestavit například pro bydlení. Mohlo by se tam vytvořit i muzeum,“ uvažuje starosta Pazour.

Muzeum jako nejlepší řešení vidí i vedoucí holýšovského turistického oddílu a historik Jan Valeš.

„Hodilo by se tam i informační centrum a co se týče historie a národopisu, je toho spousta. Mohly by zde být expozice k nejstaršímu osídlení Holýšova, expozice k druhé světové válce, místní sklárně a tak dále,“ vysvětluje Valeš s tím, že by jistě expozice pomohl dát dohromady.

Venkovská usedlost se nachází kousek za budovou staré radnice. Vedle ní Holýšovští v současné době budují radnici novou. S její stavbou souvisí i revitalizace náměstí, díky níž by centrum Holýšova mělo získat příjemnější ráz.

„Chceme z náměstí vymítit sběrný dvůr, technické služby, prostě věci, které tam nepatří,“ tvrdí starosta. Podle něj je tak především důležité, aby případně zachovalá stavba dobře zapadala do nové podoby holýšovského náměstí.

Jan Valeš poznamenává, že památkový ústav demolici budovy jistě nepřipustí a on sám proti případnému zbourání budovy udělá vše, co bude v jeho silách. „Vždyť jde o nejstarší budovu v Holýšově, která ukazuje, jak dříve naše město vypadalo,“ dodal na závěr Valeš.