S tříletým trestem podmíněně odloženým na pět let odešel včera od Okresního soudu v Domažlicích devětadvacetiletý Matouš M. z Mířkova na Domažlicku.

Po třináctiletém bouřlivém a nevyrovnaném vztahu čelil muž obvinění z týrání družky Marie a jejich tří synů. Všichni nejméně od letošního února do dubna snášeli nadávky a fyzické násilí. Muž údajně partnerku chytal za ruce, kopal ji, zavíral ji v prostorách třípokojového bytu na ubytovně ve Staňkově a měl ji nutit i k pohlavnímu styku. Nejstaršímu synovi nadával a nechával jej klečet na zemi, bil ho i přes hlavu.

Že se k nejstaršímu chlapci choval nejhůř, potvrzovalai synova výpověď. „Bil mě, i když mu matka řekla, ať mě nechá. Nadával mi, fackoval mě a jednou jsem dokonce dostal vařečkou, kterou o mě zlomil, a říkal, že mě zabije. Hrál si se mnou, jen když kouřil trávu,“ řekl chlapec.

Jeho slova však otec popíral. „Syn chtěl být jen zadobře s Marií. Hodně si navymýšlel. Nikdy bych mu nevyhrožoval zabitím. Je to moje dítě,“ hájil se obžalovaný.

Vztah ale nebyl v pořádku ani podle prostředního chlapce, který ve výpovědi potvrdil hádky rodičů. Podobně hovořili i další svědci, například sousedé, kteří se na ubytovnu nastěhovali letos v únoru.

„Celé město vědělo, že se tam něco děje a že rodinu týrá,“ uvedla Denisa N. s tím, že Matouš příšerně žárlil, což podporuje i znalecký posudek. V něm stojí, že obžalovaný má snížený respekt k sociálním hodnotám, smíšenou poruchu osobnosti, nedovede přiznat vlastní vinu a jeho jednání bývá afektivní.

DRUŽKA PRÝ LHALA

Družka Marie si však podle svých slov za vše mohla sama. Ačkoli první výpovědi na policii byly barvitě popsané, u soudu tvrdila, že si vymýšlela a lhala. „Chci s ním žít, vést normální život. Poté, co ho propustili z vazby, jsem ho vyhledávala. Chtěla jsem, aby mi dal další šanci,“ uvedla družka již při prvním stání a včera před soudem dodala: „Nechci, aby byl zavřený za mou vinu.“

Matoušovi M. zostří podmínku probační dozor. „Při rozhodování nad trestem převážila lidská povaha před formální. Tomuto státu a rodině, do níž se narodí další dítě, nepomůže, když bude ve vězení. Podmínka navíc neumožňuje udělat chybu nebo užití návykových látek. To, jestli se obžalovaný znovu dostane před soud, záleží jen na něm samotném,“ řekl na závěr soudce Jan Švígler.

V současné době Matouš pracuje a jeho nejstarší syn řádně chodí do školy.