Obora Srdíčko nedaleko Bělé nad Radbuzou na Domažlicku je oázou pro vysokou zvěř i pro poutníky.

Ovšem v posledních měsících od letošního května v oboře zahynulo několik kusů zvěře. Na vině byly šňůry s ocelovými lanky na ohradnících kolem soukromého pozemku, na kterých se zvířata uškrtila či závažně poranila, takže na následky později zahynula. Smrt ohradníky přivodily dospělým zvířatům i mláďatům.

Zhruba třicet hektarů uprostřed obory patří soukromé osobě, která si svůj pozemek obehnala elektrickým ohradníkem s myšlenkou, že uvnitř bude chovat dobytek.

Jeleni a daňci, jichž se po oboře pohybuje více než 150, se do drátů motaly buď předníma nohama, krkem či parožím. Téměř ve všech případech zvířata na následky zranění zahynula.

„Několik zvířat se nám podařilo najít včas a vystříhat je z toho. Divokou zvěř lze ale léčit jen stěží. Jasné je, že zvířata po poranění velmi trpěla. Jeden jelen navíc tímto přišel i o paroží,“ popsal správce obory Zdeněk Sloup.

V současné době už kolem pozemku žádný ohradník není. „Všechno de facto vytrhala zvěř. Spousta zbytků byla i na jiných místech po oboře a vše jsme museli vysbírat,“ pokračoval Sloup s tím, že do ohradníků nikdy nešel proud. „A co vím, za celou dobu na soukromém pozemku nebylo vidět ani jediné chované zvíře,“ dodal.

Celou záležitost už mají v šetření úřady a pomáhají i sociální sítě. Obora Srdíčko se díky Pavlíně Sloupové stala virální záležitostí a rozpoutala mezi lidmi bouřlivé diskuze. Lidem není lhostejné, jak zvířata musela před smrtí trpět. Nápravu by měl ale zjednat úřad. Zástupci obory se totiž obrátili na odbor životního prostředí v Domažlicích. Důvod je prostý. Nikdo nechce, aby zvěř hynula obdobným způsobem znovu. „V současné době je totiž situace taková, že se může kolem pozemku ohradník objevit znovu. Nechceme, aby se vše opakovalo,“ vysvětlil Zdeněk Sloup.

„V této věci jsme dne 25. 11. obdrželi podnět a v současné době se jím zabýváme. Vzhledem k tomu, že zde existuje důvodné podezření ze spáchání přestupků na úseku ochrany zvířat proti týrání a na úseku myslivosti, nemůžeme sdělovat více informací,“ uvedl vedoucí domažlického odboru životního prostředí Petr März.