První složenky k zaplacení dostali zákazníci satelitních platforem Skylink a CS link, které zajišťují přístup k desítkám českých a slovenských stanic. Něco přes dvacet z nich je neplacených, a proto zprostředkovatelé jejich signálu jej doposud divákům poskytovali bezplatně.

„Teď bych měl platit 87 korun měsíčně za tři přístupové karty, které máme u televizí v obýváku, kuchyni a ložnici, i když  jsme je kupovali s tím, že zaplatíme jednorázově několik tisíc korun a pak bude příjem už pořád bezplatný," popisuje Daniel Vohradský.

Od září společný majitel obou platforem zavedl měsíční servisní poplatek 29 korun. Zákazníci, kteří si pořídili a do 15. září zaregistrovali kartu Výměna, která nahrazuje ty dosavadní, nemusí servisní poplatek dva roky platit. Karta navíc obsahuje nový dekódovací systém Irdeto, který postupně nahradí současný systém CryptoWorks. Zákazníci by si v blízké budoucnosti stejně museli pořídit karty s novým dekódováním.

„Při registraci karty Výměna abonenti obdrželi kromě dvouměsíční možnosti bezplatného sledování všech kanálů včetně placených stanic navíc i dvouletý odklad od povinnosti platit servisní poplatek 29 korun měsíčně," připomněl David Rácz, odborník na satelitní a digitální techniku.

Pro ty, kteří výměnu nestihli do poloviny září, platí i po tomto datu podobná nabídka s tím, že od placení servisního poplatku jsou lidé zproštěni na dobu jednoho roku. „V souvislosti s výměnou karet byl dost frmol. Lidé ji nechávali na poslední chvíli," konstatoval Rácz.

„I když jsem se domníval, že lidé zlomí hůl a přejdou na pozemní digitální vysílání, nestalo se tak a téměř všichni majitelé satelitních přijímačů si pořídili kartu Výměna. Ostatně na to mají ještě čas do konce roku, jen to nemusí být tak výhodné, jako to bylo do půlky září," popsal chování svých zákazníků David Rácz.
Všechny abonenty služeb dvou zmíněných dominantních satelitních platforem zároveň upozorňuje na další technologickou změnu, která se může dotknout jejich peněženek.
„Vypadá to, že od nového roku přejdou veškeré placené programy do standardu MPEG-4. Provozovatel Skylinku a CS linku se také netají tím, že začne ze současného MPEG-2 do MPEG-4 překlápět i základní neplacené programy. Znamená to, že tak v dohledné době lidé budou muset vyměnit i satelitní přijímače," dodal.

Alternativní příjem: Pozemní digitální vysílání
Je k němu zapotřebí set-top-box.
Naladit lze čtyři vysílací sítě (tzv. multiplexy). První obsahuje čtyři kanály ČT a rozhlasové stanice.
Ve druhém vysílají Nova, Prima, Nova Cinema, TV Barrandov . Prima Cool, ve třetím Prima Love, Óčko, TV Zak. Čtvrtý obsahuje:  ČT1 HD, Nova HD, TV Pohoda  a Fanda. Příjem je zdarma.