Mistrovství světa ve fotbale, hokeji nebo olympiádu sledovala řada z nás nadšeně s kamarády na velkých obrazovkách v restauracích nebo sport barech. Není to ovšem zadarmo. Majitelé restaurací musejí za každý televizor, rádio i přehrávač ve svém podniku platit.

„Samozřejmě se nám to nelíbí,“ sdělil majitel restaurace Maštal v podhradí Antonín Škrabal. „Platíme úplně za všechno. Když máte v hospodě věž, ve které je rádio, CD přehrávač a magnetofon, odvádíte poplatek za každý z těch přístrojů zvlášť, i když je to vlastně jeden, třebaže z toho funguje jen rádio a ani nemáte v hospodě jediné cédéčko! Navíc platíte za každý reproduktor. A když máte venkovní terasu, kterou na začátku října uzavřete, tak se platí za reproduktor na ní i v zimě, kdy se vůbec nezapíná, leda byste ho odmontovali ze zdi,“ dodal Škrabal.

Většina restaurací posílá peníze OSA a Integramu. Tyto organizace vykonávají kolektivní správu při výkonu autorských práv a dohlížejí na dodržování majetkových práv autorů. „Platíme přibližně čtyři tisíce korun ročně, a ještě jen díky tomu, že máme slevu jako členové Asociace hotelů a restaurací,“ poznamenala Božena Škrabalová

„Ročně jsou to tisíce korun a poplatky se pořád zvedají,“ potvrdil další majitel restauratér – majitel Sport baru Kobra v Horšovském Týně Radek Vavro. „´OSE´ platíme za rádia, za televize, prostě za veškerou elektroniku. Máme tu i jukebox, za který se také platí, ale to zařizuje majitel přístroje.“

Pokud by majitelé restaurací poplatky neodváděli, mohla by jim být v přestupkovém řízení uložena pokuta až 150 tisíc korun. Kromě toho může být požadována náhrada škody.

Někteří hospodští v sousedním klatovském okrese jsou kvůli poplatkům natolik rozhořčeni, že zvažují sepsání petice. V řadě podniků už televizi a rádio z výčepů odstranili. „O petici neuvažuji, bylo by to určitě houby platné,“ poznamenal majitel domažlické Maštale v podhradí.

Autorská odměna

√ Autorská odměna se platí Ochrannému svazu autorskému, který zastupuje autory a hudební nakladatele, za poskytnutí souhlasu k užití děl autorů hudebních děl a zhudebněných textů.


√ Poplatky se určují nejen podle druhu a počtu přístrojů, ale také podle počtu obyvatel v obci – místě produkce.


√ Hospodští přitom neplatí jen OSA, ale také Integramu. Ten zastupuje výkonné umělce a výrobce zvukových a zvukově-obrazových záznamů