Nejprve přijde na úřad stížnost na kouřící či páchnoucí komín, pak úřad jeho majitele písemně upozorní a teprve potom může až domů přijít kontrola kotle a pokutovat.

Zhruba takový je postup podle novely o ochraně ovzduší, jež platí už druhou topnou sezonu. V obcích v kraji ale často nedojde ani k tomu prvnímu kroku.

V Plzni odbor životního prostředí magistrátu podle vedoucího oddělení ochrany krajiny Miroslava Vecky stížnosti sice řeší, ale nejčastěji míří na podnikatele a na komíny jejich firem. „Aby naši úředníci kontrolovali kotle přímo u někoho doma, to se ještě nestalo,“ řekl. Když na magistrát taková stížnost na podnikatele dorazí, prověří ji na místě, podnikatele si pozvou a problém řeší. V přestupkovém řízení může dostat pokutu. „Nejčastěji se pohybují v řádech tisíců korun,“ dodal Vecka.

Úřad v Konstantinových Lázních se už chystal ověřit, čím topí jedna domácnost v Okrouhlém Hradišti. Lidé upozorňovali, že kouř z jejich komína je obtěžuje. „Kontrola byla na spadnutí, ale najednou se prakticky ze dne na den odstěhovali a problémy zmizely,” řekl starosta Karel Týzl.

V Rokycanech si nikdo nestěžoval. V dopise, který přijde jako podnět, totiž má být uvedeno, kdo ho podal. A z toho má veřejnost strach. V obcích je situace obdobná. Kontroly se neprovádí, protože si na sousedy nikdo stěžovat nebude.

Klid panuje i v Klatovech. „Ani jsme nedostali žádné podněty od občanů,“ uvedl starosta Rudolf Salvetr. Kontrolovat, čím lidé topí, zatím nemuseli ani ve Strašíně. „Ne, že by v minulosti nebyly nějaké velké problémy, občas to možná bylo trochu divoké, když někdo zatápěl, ale řekl bych, že lidé si to i sami uvědomili. Pomohlo i to, že spousta lidí využila dotace na nové kotle,“ shrnul starosta obce Jan Helíšek.

V Domažlicích se několik stěžovatelů našlo. „Je to v řádu jednotek, čekali jsme větší boom, báli jsme se, že nebudeme stíhat. Dokonce jsme i oslovili obce v okolí, ať se na nás obrátí, kdyby řešily tyto problémy,” zhodnotil Petr März, vedoucí odboru životního prostředí. Fyzickou kontrolu ale zatím neprovedli, hříšníky jen upozornili.

Jeho slova potvrzuje starosta Chodské Lhoty František Jílek: „U nás jsme nedostali žádný podnět, tudíž nemáme zatím důvod někoho kontrolovat. Padesát procent obce topí plynem. Je pravda, že občas někde zaslechnu, že někdo zatápí a smrdí to, ale to se může stát. Může to být způsobené například špatným tlakem a podobně.“