Případ luženického rybníka, ve kterém koncem července kvůli znečištění fekáliemi uhynuly tisíce ryb, nemá viníka. Domažličtí rybáři, kteří přišli o téměř čtvrt milionu korun, tak zřejmě neuvidí ani halíř.
Policisté po vyšetřování celou záležitost postoupili jako přestupek odboru životního prostředí v Domažlicích. Ten se rozhodl případ odložit.
„Nic víc se bohužel dělat nedá. Dva a půl měsíce po znečištění rybníka už nic nového nezjistíme. Veškerá opatření a prošetření, která se v době havárie mohla udělat, se udělala, ale rozbory vody byly sporné a viníka se nakonec nepodařilo prokázat,“ uvedl vedoucí Odboru životního prostředí Městského úřadu Domažlice Jiří Beran.
„Mám z toho moc špatný dojem, ale co naděláme. Takhle to většinou končí,“ říká s lítostí předseda domažlických rybářů Karel Amerling.
Před dvěma a půl měsíci museli rybáři nechat zlikvidovat v biřkovské kafilerii 2.200 kg mrtvých ryb, které se udusily kvůli zvýšené koncentraci amonných iontů ve vodě. Když minulý týden provedli výlov rybníka, zjistili, že se zachránila pouhá desetina ryb.
Rybáři se nyní rozmýšlejí co dál. Celou záležitost by mohli řešit občanskoprávním sporem, museli by však přijít s novými důkazy.
„Nic nového se nám už prokázat nepodaří. Pojištěni nejsme, ryby ve vodě nikdo nepojistí a nemáme tak vůbec ponětí, kdo nám tu ohromnou škodu zaplatí,“ tvrdí předseda domažlických rybářů s tím, že existují pouze dva možní viníci odpovědní za znečištění rybníka – zemědělský podnik či obec Luženice.
„Firmy někdy alespoň nějakou částkou přispějí, když je jasné, že z jejich strany k nějakému zavinění dojít muselo. Uvidíme, jak se zachovají. Ale velké naděje si nedělám,“ zakončil předseda Amerling.