Půlmilionovou pokutu udělil plzeňský inspektorát České inspekce životního prostředí horšovskotýnské firmě Pösinger Metallbau za porušení zákona o odpadech.

V silážním žlabu v sousední obci Dolní Metelsko uložila firma koncem loňského roku 42 plechových sudů s nebezpečnými odpady z lakovny.

„Obsahovaly zbytky barev, ředidel, barvami nasycené vzduchové filtry a znečištěné textilie,“ popsala mluvčí České inspekce životního prostředí Ivana Awwadová s tím, že se jednalo o 36 dvousetlitrových sudů a šest třicetikilových sudů.

Podle informací o výrobci na papírových etiketách na sudech zjistila policie přes kolegy ve Schwandorfu, že barvy odebrala firma Pösinger Metallbau z Horšovského Týna. Česká inspekce životního prostředí s policií následně vyslechla svědky, provedla kontrolu ve firmě a podařilo se jí vinu dokázat.

„Při stanovení výše pokuty jsme přihlédli ke skutečnosti, že společnost předala v rozporu se zákonem nebezpečné odpady osobám, které neměly oprávnění k jejich převzetí. Tím je společnost zodpovědná za to, že odpady z lakovny byly uloženy do silážní jámy u obce Dolní Metelsko, a tím došlo k ohrožení životního prostředí,“ vysvětlila Lenka Pešková oddělení odpadového hospodářství ČIŽP v Plzni.

Další nebezpečné odpady z provozu lakovny nalezla inspekce za budovou lakovny na místě, které nebylo oploceno ani nijak označeno. Odpady nebyly zajištěny před únikem do okolí.

Další přitěžující okolností bylo podle inspekce i to, že společnost nevedla po celou dobu svého podnikání evidenci odpadů a nepodala roční hlášení o produkci a nakládání s odpady.

Horšovskotýnské firmě, která se zabývá kovovýrobou, byla uložena pokuta 495 000 korun. Společnost se neodvolala, svoji chybu uznala a ještě v průběhu správního řízení zajistila předání odpadů oprávněné osobě. K incidentu se však Deníku vedení firmy odmítlo vyjádřit.