Národní památkový ústav se letos chystá učinit velmi vstřícný krok směrem k návštěvníkům hradů, zámků a dalších svých památek – zruší zákazy fotografování. V našem regionu se nová směrnice týká Státního hradu a zámku v Horšovském Týně.

Přístup k fotografování se v jednotlivých památkách v kraji liší. Horšovskotýnský zámek ani v minulosti návštěvníkům fotografování nezakazoval, bylo však za stokorunový poplatek. O ten nyní zámek přijde.

„Je to škoda, bude nám chybět asi padesát tisíc. Můžeme alespoň doufat, že fotografování zdarma přiláká více návštěvníků," říká kastelán Jan Rosendorfský. Víc ho ale trápí možné komplikace při plynulosti prohlídek zámku.

„Obávám se, že největším problémem bude zdržování prohlídek, když si každý bude chtít pořizovat fotografie. Někdo si bude chtít vyfotit maminku u hezkého stolečku, bude kvůli tomu čekat, až v záběru nebude nikdo jiný a bude zdržovat prohlídku. Průvodce je přitom omezen časem, za jaký se musí prohlídka stihnout," říká kastelán.

Tisková mluvčí památkářů Jana Tichá poznamenává, že focení bude možné jen bez přídavných zařízení, jako jsou stativ, blesk nebo selfie tyče.

„Je však nutné počítat s výjimkami tam, kde by focení představovalo technický problém či bylo v rozporu s bezpečnostními nebo právními opatřeními," doplňuje mluvčí.

V horšovskotýnském zámku není žádné místo, kde by fotografování nebylo z nějakého důvodu možné.

„Je samozřejmé, že se nesmí používat blesk, který může rušit návštěvníky nebo blýskat průvodci do očí, blesk také nesvědčí některým předmětům, hlavně malbám," podotýká kastelán a konkrétně upozorňuje i na další módní a 'nebezpečné' fotografické příslušenství – selfie tyče. „S těmi jsme už měli problémy, výsledkem byl i jeden rozbitý lustr. Návštěvníci tyčemi mávají kolem sebe a mohl by z toho být například i proražený obraz nebo shozený porcelán," upozornil kastelán Rosendorfský na závěr.

V Muzeu Chodska v Domažlicích, které pod Národní památkový ústav nespadá, je fotografování povoleno na požádání.

„Když si někdo chce něco vyfotografovat, tak mu to umožníme," vysvětlil ředitel muzea Josef Nejdl. „Slušný člověk se vždy zeptá, ale když si někdo chce něco vyfotit, tak to stejně udělá i přes zákaz. Zákaz focení je planý, každý má fotoaparát v mobilu nebo tabletu. Myslím, že je naopak dobře, když se fotky dostanou mezi lidi. Povolení fotografování na památkách považuji za logické vyústění dnešní doby," dodal.

Národní památkový ústav se chce povolením pořizování snímků přiblížit standardům a zvyklostem našich západních evropských sousedů.

„Fotografování na objektech nebude zakázáno po přijetí nové směrnice, která je dosud v přípravě a jejíž platnost se očekává od dubna," řekla mluvčí památkářů Tichá.