STANISLAV ŠEBEK

Patnáctý listopad. Termín, který nedočkavě vyhlížejí nejen obyvatelé Hlohové u Staňkova, ale i všichni řidiči, kteří obcí musejí projíždět.

V tento den by měly být konečně hotové hlavní práce první etapy výstavby obecní kanalizace a nové silnice, kterou již Hlohová nutně potřebovala.

Už od loňského roku proto části obce připomínaly tankodrom plný děr a bahna, místní museli snášet hluk a prach a řidiči uzavírky a objížďky.

Jedna část obce má již nějakou dobu nový asfaltový povrch a cesta do obce směrem od Staňkova je průjezdná.

„Projíždět Hlohovou bylo celý rok strašné, byl to jeden velký kráter. Ale silnice od Staňkova už je hotová a jede se po ní jedna radost, takže to čekání asi stálo za to. Navíc bude mít obec kanalizaci a to je samozřejmě důležité," poznamenal Jaroslav Škarda, který jezdí přes Hlohovou ze Staňkova.

„Nyní stále probíhají práce v části obce od bývalé školy ve směru na Osvračín," uvedl starosta obce Jiří Čapek. „Ještě tak přibližně týden by se mělo kopat v zemi a poté se bude pracovat už jen na povrchu, brzy se začnou pokládat obrubníky," dodal s tím, že v polovině listopadu by měly být práce na silnici zcela hotové, dokončovat se pak budou ještě vedlejší kanalizační větve.

Budování nové silnice financuje krajský úřad, ale obec musí z vlastní kasy zaplatit vybudování obrubníků či parkovacích stání.

„Na vybudování řádných chodníků ale bohužel nemáme peníze a hned tak nebudou, takže na ty dojde až někdy později. Sni v příštím roce to určitě nebude," poznamenal starosta s tím, že přestože Plzeňský kraj přispěl i na kanalizaci pro celou obec pěti miliony korun, musela se obec zadlužit a vzít si úvěr 7,3 milionu.