Účastníci XVI. ročníku soutěže “O největší alobalovou kouli“ v letošním roce nasbírali celkem 630,9 kg alobalu.

„Je to o něco méně než loni, ale přesto je to úspěch v porovnání s jinými městy,“ komentoval výsledek vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Domažlicích Jiří Beran.

V kategorii kolektivů se na prvním místě s 50,6 kg alobalu umístila mateřská škola z Tlumačova, následovaná školkou z Pasečnice a Základní školou z Chodova.

„Zúčastnili jsme se už čtyřikrát, ale vždycky nám první místo tak trochu uteklo,“ uvedla ředitelka tlumačovské školky Jaroslava Malá během slavnostního vyhlašování výsledků na domažlické radnici.

„Jsme rádi, že se nám letos konečně zadařilo, sbírali jsme intenzivně,“ dodala.

Mezi jednotlivci byl za největšího sběrače alobalu Jakub Hruška, který odevzdal 27,6 kg této suroviny a cenu za nejlepší umělecký výtvor z alobalu získaly Hanka Vondrašová a Dana Šizlingová.

Surovinu město Domažlice následně poskytlo k dalšímu ekologickému zpracování, za její odběr však letos dostalo jen třetinu ceny.

„Firma, která od nás alobal odebírá, nám platila 15 korun za kilogram, za které jsme nakoupili dárky pro oceněné,“ vysvětlil Beran s tím, že letos v důsledku finanční krize klesla cena na pět korun, a proto byla hodnotnějšími cenami, mezi kterými bylo například velké nákladní auto, kočárek či fotbalové míče, oceněny pouze první tři místa. Drobnější dárek a diplom však získal za svůj přínos životnímu prostředí každý účastnik.