Náš region byl – co se týče pozemního digitálního vysílání první vlaštovkou v rámci ČR. Na konci října 2008 byly z vysílače Vraní vrch spuštěny dvě finální digitální sítě – Multiplex 1 s programy veřejnoprávní televize a Multiplex 2, jehož prostřednictvím bylo možné přijímat signál soukromých televizních společností.

Po čtyřech letech však nemá televizní divák na Domažlicku bez kabelového připojení či satelitu možnost vidět to samé, co jeho příbuzný v Plzni. Tam kromě zmíněných dvou multiplexů vysílá z Krašova i třetí, jež přináší například vysílání regionální televize ZAK, hudební program Óčko či nová TV Pětka, dále je dostupný z vysílače Plzeň-Vodárna i Multiplex 4.

„Štve mě, že z Vraního vrchu ´nechytnu´ tolik programů jako mají v Plzni. Když si vzpomenu na začátky digitalizace, kdy nám slibovali hory doly, kupovali jsme set-top-boxy a měnili antény, je mi do breku. Jako důchodce si nemohu dovolit platit ´kabe᠆lovku´ a o satelitu ani neuvažuji, navíc i tohle vysílání už není zadarmo," říká důchodce Karel Nový. Podobně jako on jsou na tom mnozí další.

Kdy se ti, kteří jako první v Česku zažili digitalizaci, dočkají plnohodnotné nabídky televizních programů?

„Televize Nova plánuje v příštím roce dokrýt svým vysíláním zbývající území prostřednictvím Multiplexu 4. Nejprve se však musí možnosti pokrytí vyměřit na místě a vyhodnotit, neboť výsledky počítačové modelace mohou být poněkud jiné. O tom, zda bude možné Multiplex 4 zavést i na Domažlicku, se bude rozhodovat až poté," sdělila Marie Fianová z Oddělení PR a komunikace TV Nova.

Na Domažlicku by byl ze strany diváků zájem i o TV Fanda, která přináší sport a zábavu, nabídkou některé láká i televize ´Noe – televize dobrých zpráv´, a to jako nekomerční české křesťanské médium.

„V rámci pozemního vysílání je Fanda součástí multiplexu 4, který je nejmladší ze všech digitálních sítí v České republice a jeho pokrytí v současnosti není tak robustní jako v případě Novy nebo Novy Cinema, které vysílají v jiném multiplexu. Pokrytí se však má zvyšovat a v příštím roce bude Fanda v pozemním vysílání dostupný 80 % obyvatel České republiky," dozvěděli jsme se od mluvčí Fianové.

Naproti tomu televizi Noe lze v této době naladit pouze na satelitu, přijímat ji lze také přes internet či kabel.

Společnost FTV Prima připravuje podle serveru DigiZone.cz rozšíření o čtvrtou televizní stanici. Kdy přesně stanice odstartuje?

„Může to být konec letošního roku, nebo začátek roku příštího," uvedl generální ředitel Primy Marek Singer.

Co na to České Radiokomunikace

Deník oslovil s dotazem ohledně rozšíření vysílání z Vraního vrchu i radiokomunikace.

„České Radiokomunikace (ČRa) jsou technickým operátorem vysílacích sítí, tj. všechny vysílače, včetně dokrývacích, jsou provozovány na základě konkrétních objednávek provozu vysílačů od TV společností, v případě dokrývačů i od městských nebo obecních úřadů. U vysílačů základních sítí tedy ČRa nerozhodují o tom, které konkrétní vysílače budou provozovány. Jsme připraveni rozšiřovat pokrytí výstavbou dalších vysílačů a dokrývačů, ale finální rozhodnutí musí vždy přijít od TV společností, které v konkrétní vysílací síti šíří své programy," odepsala nám Markéta Šveňková, tisková mluvčí ČRa.

Od ní jsme se dozvěděli, že divák přijímající pozemní vysílání televize na Domažlicku nemusí útrpně čekat, až na něj takzvaně ´dojde řada´.

„Například Městský úřad Domažlice může také vstoupit do jednání přímo s televizními společnostmi, aby objednaly provoz vysílače Domažlice – Vraní vrch ve vysílací síti Multiplex 3. V případě objednání této vysílací služby a přidělení vysílacího kmitočtu jsou České Radiokomunikace připraveny realizovat výstavbu DVB-T vysílače v nejkratším možném termínu tak, jak to již bylo provedeno v mnoha jiných lokalitách na celém území České republiky," přispěla radou Šveňková.

Z uvedeného je zřejmé, že co nejširší nabídky TV programů z Vraního vrchu mohou svým přístupem a žádostmi dosáhnout i zástupci měst a obcí našeho regionu.

Pozemní digitální televizní vysílání

Co lze přijímat z Vraního vrchu

Multiplex 1: ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT Sport

Multiplex 2: Nova, Nova Cinema, Prima Family, Prima Cool, TV Barandov


Co mají jiní navíc

Multiplex 3: Prima Love, Óčko, Pětka, TV ZAK, TV Genus, TV Polar, atd.

Multiplex 4: HD programy (příjem ve vysokém rozlišení) ČT 1 HD a Nova HD, dále TV Pohoda a Fanda