Před zhruba půlstoletím se v jeho sále v patře konaly vyhlášené bigbíty. V současnosti je na kdysi zajímavě stavebně řešenou budovu stojící u silnice smutný pohled.

„Pamatuji si, že když tam nahoře bývaly bigbíty, byl tam takový nářez, že se houpala podlaha," vzpomíná pětapadesátnice Miluše.

„Teď se houpe celá hospoda. Podlahy tam už nejsou, těmi se už ohřály ´socky´," připojuje další znalkyně místa.

Neutěšeného stavu budovy si již několik let bylo vědomo zastupitelstvo města Bělá, pod niž obec spadá.

„Majitel hostinec kdysi – před deseti dvanácti lety – zprivatizoval za 90 tisíc korun a myslel si, že s ním něco udělá. V současné době není schopen svoji nemovitost opravit. Nabídli jsme mu proto cenu, za niž hodláme stavbu, která ohrožuje okolí, odkoupit. Zastupitelstvo už schválilo odkup za 50 000 korun," říká starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka.

Bývalá hospoda v Újezdu Svatého Kříže má své dny sečtené.

Město podle jeho slov usilovalo o řešení řadu let, intenzivně pak poslední tři roky.

„Především nám šlo o bezpečnost a možné ohrožení kolemjdoucích, pak také tenhle objekt vypadá hrozně. Majitel s námi roky nekomunikoval, nedařilo se nám ho sehnat. Až v závěru loňského roku se ho podařilo kontaktovat," vysvětluje starosta.

Jak hodlají Bělští s ruinou naložit?

„Zbouráme ji. V podstatě nám zbyde parcela, která se dá využít pro výstavbu – ať už to bude hasičská zbrojnice, nebo zůstane prozatím volná," uvažuje starosta s tím, že do 14 dnů by město mohlo být vlastníkem nemovitosti i souvisejících pozemků.

„V současné době komunikuji s dluhovou kanceláří, kde má majitel domu závazky. Mám podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí kupní," zakončil starosta Picka s tím, že pak musí město získat demoliční výměr a teprve poté může vyhlásit výběrové řízení na firmu, která se demolice bývalého hostince ujme.

Bývalá hospoda v Újezdu Svatého Kříže, již město Bělá koupí a zbourá.