Najdou se ale děti, a stále jich přibývá, kteří právě takový program vyhledávají a dobrovolně tráví část prázdnin v ostrém vojenském nasazení pod vedením profesionálních vojáků v Caparticích.

„Děláme to proto, abychom vytáhli počítačové děti do přírody. Protože se jedná o vojenský tábor, je do programu zakomponováno maskování, pohyb přírodou, topografie, orientace na mapě, určování souřadnic, zkrátka vše, čemu se učí profesionální vojáci. Gró tábora je útok a obrana v okolním terénu," říká pořadatel tábora a profesionální voják Waldemar Janeček, který má za sebou pět misí v Bosně a Kosovu.

Malí vojáci, vyzbrojeni airsoftovými a kuličkovými zbraněmi, bojují proti sobě a dobývají jedno území za druhým. Vše je řízeno ze základny, kterou se na týden stala capartická Šebkovna. Polovina jich spí ve vojenském stanu na vojenských postelích a druhá přímo v Šebkovně, která opravdu připomíná kasárna.

„Těší mě, že o tábor je stále větší zájem. Potvrzuje to i letošní účast, která byla zase o něco vyšší než v předešlých letech. Úmyslně ale neprozradím přesný počet a to z důvodu utajení. Nemohu přece prozradit počet vojáků, kteří mají výcvik bezprostředně blízko státní hranice," pokračuje se smíchem Janeček.

Tentokrát se Šebkovna proměnila na základnu zvanou Eagle Base. Kromě vojenského drilu, sportu a výšlapů do okolí se děti se od začátku tábora připravovaly na závěrečnou zkoušku, po jejímž úspěšném složení se mohly dočkat vojenského povýšení. „Učily se uzly, topografii, zdravovědu, chemickou a tělesnou přípravu a spoustu dalších věcí. Pro mnohé z nich to byly znalosti, se kterými se dosud nesetkaly. Většina se učila i ve svých volných chvílích s patřičným nadšením," popsal průběh tábora Janeček.

Při závěrečné zkoušce sice uspěli všichni, ale každý s jiným počtem bodů. Po sečtení a zhodnocení celého průběhu tábora byl každý po zásluze povýšen do hodnosti, kterou mu udělila čtyřčlenná komise složená z vedoucích.
Nejvyšší udělenou hodností se mohl chlubit Karel Šperl z Kolovče, který byl povýšen do hodnosti praporčíka.
Hodnost svobodníka si vysloužili Štěpán Decker z Domažlic, Marek Poláček z Přeštic, Kevin Hujsa z H. Týna a Pavel Hošťálek z Plánice u Klatov.

„Tito nejmladší členové týmu patřili mezi největší dříče. Na zkoušku se připravovali s takovou vervou, že mnohokrát zapomněli i na to, že se jim stýská po mamince a tatínkovi," pochválil své svěřence Janeček.

Jeden šestiletý svobodník se učil v blízkosti kuchyně.
„Zaslechla jsem, jak si pořád něco přeříkává. Po chvilce pozorování jsem se neubránila slzám dojetí z toho, jak zodpovědně se šestiletý chlapec dokáže na zkoušku připravovat," řekla Miluška Drozdová z Babylonu, která malým vojákům i jejich velitelům vařila.

Tábor v Caparticích by nebyl tak oblíbený nebýt nadšení dospělých.
„Velmi oceňuji práci svých tří spolupracovníků Petra, Pavla a Romana, kteří odvádějí s dětmi naprosto profesionální práci. Všem účastníkům letošního tábora přeji krásný zbytek prázdnin a budu se těšit na další ročníky letního tábora v Caparticích," dodal Janeček.