V obci Rybník u Hostouně žijí přibližně dvě stovky lidí a do tamních penzionů příjíždějí další. Mnoho tamních obyvatel již zrušilo pevnou telefonní linku a přešlo k mobilním operátorům. Ale přibližně před dvěma týdny se signál ztratil a mobilní telefony zůstávají i nadále hluché.

„V obci se vůbec nedá telefonovat ani psát sms. Občas si může někdo sms zprávu přečíst, když vystrčí ruku z okna, ale často ani to ne, je to strašné,“ říká Anna Žáčková. „Vodafone, O2, T–mobile, nic nefunguje. Pouze pevné linky,“ dodává.

Její tchyně Pavla Žáčková využívá služeb T–mobilu, stejně jako značná část dalších obyvatel obce. Žáčková připomíná, že nedostupnost mobilní sítě může mít i vážnější následky. „Naší obcí projíždí i hodně kolařů. Již několikrát se stalo, že některý upadl a právě T–mobile ho ´zachránil´. Musí snad člověk zemřít na infarkt, protože se nedá telefonovat pro pomoc?“ ptá se Pavla Žáčková. „Pokud by bylo nutné volat hasiče, záchranku nebo policii, máme smůlu,“ říká.

Obyvatele Rybníku na displejích mobilních telefonů pravidelně vítá operátor ze sousedního Německa, po tom českém však stále ani stopy.

Tisková mluvčí T–mobilu Martina Kemrová tvrdí, že žádné stížnosti na problémy se signálem v Rybníku neobdrželi a do obce proto vyšlou měřící tým, aby celou lokalitou prověřil. Problémy se signálem by pak podle mluvčí měly být co nejdříve odstraněny. Obyvatelé Rybníku ale situaci tak růžově nevidí. „Já jsem zase slyšela, že se ta situace nijak řešit nebude,“ tvrdí Anna Žáčková.

„Ti, co mají smlouvy s operátorem, je budou muset zrušit, pokud se nic v této věci nestane,“ říká Pavla Žáčková. „Vím, že nemluvím jen za sebe, ale za všechny, co pobíhají s telefonem po obci. A rekreanti jen nedůvěřivě kroutí hlavou, když mají telefony hluché,“ dodává.