„Z výkonu trestu se vrátil jeden  z našich klientů. Přišel se zaevidovat, byl opilý a velmi hrubý. Kopal do dveří, sprostě nadával. Naše pracovnice se musely zamknout v kancelářích a byli jsme připraveni zavolat policii," popsal vypjaté okamžiky prvního letošního pracovního dne na domažlickém úřadu práce ředitel Zdeněk Písařík.
Tento úřad během několika dní čeká zatěžkávací zkouška. Obecně je začátek roku náročný z důvodu masivního nárůstů žadatelů o registraci. Jen během středy se na domažlickém pracovišti zaevidovalo 120 lidí. Navíc v tomto období úřednice budou muset odbavit i amnestované.
„O jejich počtu prozatím nemáme představu. Máme našimi pracovníky dopředu vytipované jen klienty, kterým má klasicky vypršet jejich trest," uvedl Písařík.
Po středečním výstupu promýšlí vedení úřadu případná bezpečnostní opatření.
„Uvidíme zda se něco podobného bude opakovat. Máme nějaké možnosti obrany," řekl Písařík.
Amnestovaní budou při prvních návštěvách úřadu práce většinou požadovat mimořádnou osobní pomoc. „Jedná se o dávku ve výši 1000 korun pro ty, kteří nemají žádné finanční prostředky," popsal Zdeněk Písařík s tím, že propuštění vězni musí spolupracovat s kurátory.
Uplatnění velkého počtu amnestovaných na trhu práce bude složité. „Naše zkušenosti jsou jednoznačné. Zaměstnavatelé dávají přednost lidem z naší evidence, kteří nebyli trestáni,"  popsal dlouhodobé zkušenosti ředitel domažlického úřadu práce .
Rozsah prezidentské amnestie se nelíbí osloveným obyvatelům Domažlic. „Neměla být tak rozsáhlá. Když to vypadalo, že se začnou velké korupční a ekonomické lumpárny trestat, tak se otočilo. Je to veliký morální hazard," konstatovala starší paní, která nechtěla zveřejnit své jméno.