Drátkování se věnuje již desátým rokem. Dříve se věnovala háčkování, vyšívání nebo pletení košíků. Nejprve zkoušela drátkovat sama podle návodů z časopisů, později se vyučila drátenicí u Petra Musila v Zadní Třebáni. Od té doby svou práci předvedla na mnoha výstavách.

„Teď v uplynulém roce jsem měla své výrobky už na třech výstavách, v Klatovech, Třemošné a v Tachově,“ říká Soukupová, která získala i druhé místo v soutěži na celostátním setkání dráteníků v Jílovém u Prahy za své trojrozměrné drátěné zátiší s jezírkem, lekníny a žábou.

Z drátů, doplněných například o korálky, vytvoří adventní věnec i drátěnou pomlázku, odrátovává porcelán či velikonoční vajíčka, vyrábí náušnice, prsteny i náhrdelníky. „Teď jsem navíc začala jezdit na trhy a částečně se tím i živit, vyrábím šperky a lidé mi nosí staré nádoby, které chtějí odrátovat,“ zmiňuje Soukupová.

Drátenice se o své zkušenosti i ráda podělí a už dva roky učí drátkovat zájemce na příležitostných kurzech ve Velkém Malahově. „Všichni jsou moc šikovní, zvládnou si už sami odrátovat velikonoční vajíčko, vyrábět šperky a teď plánujeme kurz, kde budeme vyrábět drátěné hodiny,“ poznamenává.