Hraniční přechody, které obce převzaly od státu po našem vstupu do Schengenu, se v řadě případů daří smysluplně využívat. Vzhledem k tomu, že je často využívají malé obce, zvolily pro jejich využití formu pronájmu.

V Nemanicích se jedná o bývalý hraniční přechod Lísková. „Probíhá zde rekonstrukce. Vzhledem k tomu, že Plzeňský kraj hodlá provést rekonstrukci komunikace ve směru na Klenčí, rozhodli jsme se s našimi záměry na tuto akci navázat. Postarali jsme se o zrušení zastřešení přechodu. Objekty užívá sice nájemce, ale je to náš majetek, takže na demolici přispíváme,“ říká Ivan Bartošek, starosta Nemanic.


Výrazné změny jsou vidět i na hraničním přechodu Folmava.


„Pronajali jsme objekty bývalé celnice developerské firmě, která tam upravuje prostory pro další využití. Budou tam nejen prodejní prostory a místo k dalšímu podnikání, ale do budoucna také byty,“ uvádí starosta České Kubice Vladimír Koranda a dodává, že obec, když o nemovitosti usilovala, věděla, že pro ně najde další využití.


Všerubští získali areál bezplatným převodem v prosinci 2008. Dodnes se jim pro něj nepodařilo najít uplatnění.
„Marně se ho snažíme pronajmout. Zájemců už jsme měli několik, ale buď se nám nelíbila jejich představa využití, nebo si to rozmysleli oni. Areál udržujeme v pořádku. Platíme správce, který se o něj stará. Je však nutné platit i za elektrickou energii a za veřejné osvětlení, což jsou výdaje, které se obci nevrací. Poslední dobou se potýkáme i se zloději. Uvnitř je areál elektronicky zabezpečen, ale zvenku to není možné,“ řekla starostka Všerub Ludmila Rousová s tím, že se budou i nadále snažit najít pro areál bývalého hraničního přechodu užití.


Konkrétní využití pro samotnou budovu bývalého hraničního přechodu se rýsuje v Železné.
Současný majitel objektu , město Bělá nad Radbuzou, dokončuje jednání s budoucími nájemci.
„Před podpisem je smlouva s provozovateli nehtového studia a holičství,“ uvedl bělský starosta Libor Picka.

Celková hodnota nemovitého a movitého majetku, který obec v roce 2009 převzala od státu, přesahuje částku sedmi milionů korun. Celkem se jednalo o deset nemovitostí – pozemků a budov včetně příslušenství. Hodnota převedeného movitého majetku tehdy činila téměř 270 tisíc korun.


„Podmínkou převodu majetku bylo pouze omezení převodu na jinou osobu po dobu 10 let a v případě obnovení ochrany státních hranic možnost bezplatného užívání převedených nemovitostí Ministerstvem vnitra ČR, a to včetně možnosti užívání vody, elektrické energie a sociálního zařízení,“ uváděla tehdejší tisková zpráva Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.