Ke studené sprše se dá přirovnat zjištění, kolik peněz zřejmě budou získávat obecní rozpočty z výtěžků výherních hracích automatů a terminálů.
„Z ministerstva financí přišla ve středu splátka za první čtvrtletí. Obdrželi jsme 980 tisíc korun," informoval starosta Domažlic Miroslav Mach.

O novém zdroji peněz do rozpočtů obcí se hojně diskutovalo počátkem roku, kdy města získala první odhady ministerstva financí. Podle nich to vypadalo na relativně vysoké částky, ze kterých radnice měly dotovat sportovní, sociální a kulturní aktivity, na které do konce loňského roku přispívaly přímo loterijní firmy. Měly tehdy povinnost odvádět část výtěžku z loterií samy na dobročinné účely.

Domažličtí dobrovolní hasiči tak například získali milionový příspěvek na nákup cisternové stříkačky, gymnastický oddíl mohl pořídit nová bradla za 80 tisíc.
Město podle původních propočtů ministerstva mělo letos  na odvodech z výtěžků loterií získat 16 milionů korun.

„Ministerstvo nám později oznámilo, že je v propočtech  chyba, částky přepočítalo a odhady snížilo o třetinu. Pořád by to byla relativně dobré číslo, ale podle skutečnosti za první čtvrtletí lze odhadnout roční příjem z těchto odvodů na čtyři miliony korun," konstatoval Mach.

Domažlice přitom v loňském roce podle tehdy platné právní úpravy získaly z poplatků za povolení hazardních přístrojů 3,4 miliony korun. Mezitím se organizace, které peníze do loňska získávaly od loterijních firem, začaly obracet na radnice se žádostmi o podporu na svoji činnost. Domažlice plánují zavést na toto financování grant, o jehož udělení by měli rozhodovat zastupitelé.

„Velmi pozorně budeme sledovat podmínky pro jeho přidělení," uvedl Václav Hruška, předseda gymnastického oddílu TJ Sokol Domažlice.