Teď krásná místa v hezkých přírodních lokalitách hyzdí vybydlené a zchátralé budovy, ve velké většině v majetku města Domažlice. Na Čerchově až do začátku 90. let působili armádní radisté, v dalších dvou lokalitách byly roty pohraniční stráže.

Na Čerchově jde o deset nemovitostí, na Bystřici o šest a na Malinové hoře o dvě budovy.

Zdá se, že se po dlouhých letech podaří na nákladné stavební zásahy a sanaci najít peníze z operačního programu Životní prostředí. „Je šance získat až 85% dotace z evropských zdrojů. Jde o jedinečnou šanci, v dalších plánovacích obdobích budou případné dotace podstatně nižší,“ zmínil domažlický místostarosta Stanislav Antoš.

„Tato záležitost je projednávána okolo 10 let, dospěla do stadia, kdy je reálná šance většinu objektů v těchto lokalitách zbourat za dotační peníze,“ konstatoval starosta Zdeněk Novák na červnovém zasedání zastupitelů, kteří jednohlasně zbourání budov podpořili. Následně byla vyhotovena projektová dokumentace na demolici. „Teď je nutné do konce října podat žádost o dotaci do první výzvy,“ popsal aktuální stav Antoš. Připomněl také, že motorem celé realizace je Agentura ochrany přírody ČR: „Je vstřícná i k zachování provozu občerstvení na Čerchově, což někdy ochranáři ve významných přírodních lokalitách nevidí rádi.“ Na Čerchově by v budově bývalé roty pak mělo vzniknout ještě zázemí pro pěší turisty – ubytovna či útulna a také expozice ve stylu muzea železné opony. Areál na Malinové hoře prošel částečnou renovací v roce 2016, kdy tam Domažlické městské lesy otevřely útulnu a zázemí pro lyžaře a pěší turisty.

Josef Babor

Z veřejného natáčení talkshow Otázky Antonína Procházky.
OBRAZEM: Herci bavili publikum