Oproti poklesu výroby piva v republice bude produkce v domažlickém pivovaru růst

Domažlice – Pokud se rozjedete po vlastech českých i moravských, jistě dostanete žízeň. A v takovém případě je vhodné svlažit hrdlo dobrým pivem. A jistě vás překvapí, že s domažlickým pivem se můžete setkat i tam, kde byste to nečekali. V letošním roce se totiž domažlická tmavá desítka a dvanáctka vozí po síti velkoskladů plzeňských pivovarů po celé republice. O distribuci, výrobě a záměrech domažlického pivovaru jsme hovořili s jeho ředitelem Václavem Špalkem.

„Výhodou našeho pivovaru je nesporně to, že dostal speciální program na výrobu tmavého piva, které si na našem trhu své místo již našlo. Čekají se totiž těžkosti výrobců v celém státě v souvislosti s poklesem spotřeby piva na východních trzích. Odhaduje se, že asi 40 % výroby je nevyužito. Českým pivovarům tak zůstává nenaplněná kapacita tří milionů hektolitrů zlatého moku. Na dnešním trhu je proto skutečně těsno. Pivovary snižují ceny, mnohdy to činí dojem, že i pod výrobní náklady, aby vytlačili konkurenta z prodejní sítě.

Při všech těchto předpokladech jistě potěší zjištění, že výroba Domažlicích se naopak o 15% zvýší. O tmavé pivo je zájem i v Německu. Jednou za čtrnáct dní odjíždí za hranice cisterna tmavé dvanáctky. Ta ostatně patří k těm lepším vyráběným u nás. Výhodou je, že není příliš sladká. Když už jsme u sladkosti, v létě se počítá s malým poklesem prodeje. U černých piv je to běžné. Zákazník totiž má pocit, že sladším pivem žízeň tak snadno neuhasí.

Nosným programem v rámci Plzeňských pivovarů je pro domažlické pivo tmavé, ale většinou se vaří světlé. Jak známo je to osmička Písař, desítka Radní, a konečně Primus podle receptu z Plzně. Problémy činí prodej černého diapiva Purkmistr. Ten bohužel nejde tolik na odbyt, takže je možný jeho zánik.

Plzeňské pivovary se nyní snaží upevnit svůj vlastní distribuční systém. Záskali také právo na výhradní prodej známé finské vodky.“

A v závěru našeho povídání jsme se také dotkli výstavy DOMEX. Pan ředitel nám odpověděl, že se rádi zúčastňovali, ale odezva nebyla taková, jakou očekávali. Takže vedení společnosti v Plzni rozhodlo, že se tentokráte nezúčastní.