Podívali jsme se do 30. dubna roku 1998. Tehdy přijela návštěva z Francie do Čečovic. Reportáž o tom napsal náš tachovský kolega Jiří Kohout.

Francouzští odborníci navštívili Čečovice

Výjezdní zasedání odborné konference pokračovalo na zámku v Horšovském Týně.

Čečovice – Kostel svatého Mikuláše v Čečovicích a státní zámek v Horšovském Týně si v úterý odpoledne prohlédli přední francouzští odborníci v oblasti památkové péče, kteří v těchto dnech dlí v Čechách na česko-francouzské památkářské konferenci.

„Součástí výjezdního zasedání konference je také návštěva kláštera v Kladrubech, informovala nás vedoucí referátu kultury Okresního úřadu Domažlice Věra Závacká. Jak vyplynulo z jejích dalších slov, západočeští památkáři se třídenní konference zúčastnili včera.

Věra Závacká seznámila francouzské odborníky nejprve s historii čečovického kostela a při prohlídce vzácného gotického objektu hovořili restaurátorští mistři Bergerové o specialitách, které v oblasti restaurátorské a stavební kostel nabízí.

Z Čečovic se účastníci konference přesunuli na zámek do Horšovského Týna, jehož expozice si mohli prohlédnout. Součástí návštěvy byla rovněž odborná diskuse mezi francouzskými a západočeskými památkáři a malé kulturní vystoupení.

„Je třeba zdůraznit, že Francouzi byli příjemně překvapeni úrovní našeho památkářství. Jak vyplynulo z jednání, původně očekávali mnohem méně, ale už v Kladrubech jim takříkajíc letly oči z důlků, když viděli, co naši památkáři dokáží,“ řekl nám v Čečovicích ředitel Památkového ústavu Plzeň Karel Drhovský.

Autor: Jiří Kohout