„Buránek regionálního charakteru skládající své písně v autě, v kuchyni a na záchodě, který je však propojen s koupelnou, takže je to sporné.“ Tak sám sebe vidí Xavier Baumaxa, litvínovský skladatel a zpěvák, který na naší hudební scéně působí spojením všeho, co umí, jako absolutní zjevení.

V Domažlicích se zjeví již podruhé, a to zítra, ve středu 10. září v Music baru Moskyto, kde poprvé vystoupil loni v květnu. „Už jsem téměř nedoufal, že se nám koncert Xaviera Baumaxy povede uskutečnit, ale podařilo se!“ neskrýval radost provozovatel Moskyta Jiří Kelíšek s tím, že koncert stále oblíbenějšího písničkáře proslulého drsným humorem začíná už ve 20 hodin.

V Moskytu, stejně jako na všech jiných scénách, kde za posledních šest let jako sólista vystoupil, se Baumaxovi povedlo publikum ´odvařit´. Baumaxa si totiž nebere servítky před ničím a před nikým a dokáže si udělat legraci naprosto z čehokoliv. Jeho provokativní a přesně mířený humor je ale navíc podpořený nevšedním talentem. Sám si píše texty i hudbu a své skladby dokáže brilantně zahrát na akustické kytary, které při koncertu střídá. Přidáte–li si k tomu ještě pěvecké nadání, kdy při parodiích na Dana Bártu chvílemi se zavřenýma očima nepoznáte, že zpívá Baumaxa, máte před sebou opravdové zjevení.

Xavier Baumaxa již vydal tři alba – Fenkám (2003), Buranissimo Forte (2005) a Retrofutro (2007). Jejich koupí si radost určitě uděláte, mnohem větším zážitkem je ale živé vystoupení, při kterém do vás Baumaxa doslova ´napere´ dávku endorfinu.