Až do příštího pondělí si budou muset počkat kvůli nezodpovědným sousedům–motoristům na vyvezení popelnic obyvatelé tří domů ve Dvořákově ulici v Domažlicích. Prakticky od pondělí marně čekají na vyvezení odpadu jen proto, že v cestě k popelnicím stála ve slepé ulici tři, čtyři auta obyvatel sídliště Kavkaz.

„Naši pracovníci tam byli v pondělí celkem třikrát. Ráno se k popelnicích kvůli parkujícím autům nedostali, a proto zavolali městskou policii,“ říká pracovník Domažlických technických služeb Josef Štefek, který má popeláře na starosti.

„Tohle se děje týden co týden. Není to zdaleka poprvé, co se sem nedostali. Minulý týden odvezla odtahová služba jedno auto, až pak nám mohli popelnice vyvézt. Bylo Němce, předtím zase odtahovali Ukrajince, který někde v sousedním domě pracoval,“ líčí situaci Bohumil Opat bydlící v Dvořákově ulici.

Obyvatelé tamních domů čp. 464, 465 a 467 mají prostě smůlu, že auta lidí ze sousedních domů zatarasila cestu kuka vozu.

„Vlastně je to od nich taková bezohlednost. Jim je hej, oni mají popelnice jinde. Bydlí tu tolik let, takže by mohli vědět, že se v pondělí popelnice vyvážejí,“ přidává se sousedka Jana Vraštilová.

„Jeden z popelářů křičel, že si zapíše poznávací značky aut a zajistí druhou jízdu,“ doplňuje Alena Verunská.

Při naší pondělní návštěvě na sídlišti, kdy si obyvatelé už dopředu pokládali Nerudovskou otázku ´Kam s ním´, přijeli na místo domažličtí strážníci.

„Vozovka, neboť se jedná o obousměrnou komunikaci, by měla být volná v šíři šest metrů. Jinak se parkující občan dopouští přestupku a jeho auto může být odtaženo. Jde navíc o slepou ulici, kde se popelářský vůz neotočí,“ dozvěděli jsme se.

Podle včerejšího sdělení obyvatel nebyly nádoby na odpad vyvezené.

„Zavolali jsme městskou policii, aby zjednala nápravu. Naši tam byli pro odpad v pondělí ještě dvakrát, ale situace se nezměnila. Na tento úsek zajíždí velké auto, které je dennodenně vytížené. Podobné chování lidí nám nabourává jízdní řád. Popelnice proto vyvezeme až v pondělí,“ upřesnil včera vedoucí popelářů Štefek.

Ze situace nejsou obyvatelé dotčených domů vůbec nadšeni. Zatímco jejich sousedé, kteří vše zavinili, mají popelnice vyvezené, oni aby shromažďovali odpad doma. Jeho ukládání mimo určené nádoby je totiž postižitelné.

„Je to už asi čtyři roky, co se tahle záležitost projednávala, ale nic se neděje. Chtěli jsme, aby sem přišla značka zákaz parkování, vždyť vedle jsou dvě parkoviště. Říkali jsme, že by stačil zákaz parkování s dodatkovou tabulkou vztahující se pouze na pondělí, kdy jezdí popeláři. Nic se ale nedělo,“ stěžují si lidé z Dvořákovy ulice.

„Popeláři v minulosti, pokud se nemohli k nádobám dostat, počkali na místě a řekli strážníkům, která auta jim konkrétně překážejí. Když přijeli do Dvořákovy ulice naši strážníci v pondělí, už popeláře nezastihli. Domluvilo se tedy, že až tam opakovaně pojedou, dají to městské policii vědět, aby mohla být záležitost řešena společně na místě. Bohužel už nezavolali. Řekl bych, že selhala komunikace, lidský faktor. A proto nedošlo k odtahu překážejících aut,“ uvedl Deníku velitel strážníků Bohuslav Perlovský.

Obyvatelé této části Dvořákovy ulice jen věří, že příhoda vyprovokuje jednání, které by přineslo konečně nápravu.