VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výuka žáků mě stále velmi těší

dyně – Dnes vám  přinášíme další díl seriálu Ptáme se za vás. Tentokrát na čtenářské dotazy odpovídal ředitel Masarykovy základní školy ve Kdyni Pavel Kopta.

27.8.2013 1
SDÍLEJ:

Pavel KoptaFoto: Deník/Josef Babor

Máte dostatek dětí. Kolik například prvňáčků od září nastoupí do vaší školy?
Myslím že, na nedostatek žáků si v současné době asi nemohu stěžovat. I když je kapacita naší školy 750 žáků a v posledních letech ji navštěvovalo okolo 570 žáků, tak to je s ohledem pokles populace docela slušný počet. I letos v září budeme otvírat tři první třídy s celkem 64 žáky.

Mají noví školáci nějaké výhody při nástupu do školy, myslím tím, zda dostanou nějaké školní pomůcky, nebo si musí všechno koupit?
Finanční dotace pro prvňáčky byla sice snížena, přesto ale dostanou sadu všech sešitů, sady písmenek a číslic a do kufříku s výtvarnými pomůckami vodovky a modelínu.

Nemusel jste rušit třídy a propouštět učitele?
Letos jsme k takovým opatřením nemuseli přistupovat, ale v loňském roce jsme slučovali třídy v devátém a osmém ročníku. Nicméně díky dělení hodin v rámci projektu EU Peníze do škol jsem nemusel nikoho propouštět.

Jak se řediteli dává výpověď zkušenému učiteli, pro něhož už není ve škole místo? Je to hodně zlé?
Zatím jsem takovou situaci naštěstí nemusel řešit. A pokud se do ní dostanu, což je vzhledem k finanční situaci v regionálním školství možné, pravděpodobně bych nepropouštěl zkušeného učitele. Vždy jsou nějaké alternativní možnosti řešení.

Jaký sbor učí na vaší škole. Často se setkávám ve školách s přestárlými učitelkami, jejichž metody dnešní mládež zrovna nebaví. Máte dost mladých učitelů, myslím tím muže. Nebo o učení zájem nemají?
Myslím, že jsme výborný, pružný kolektiv s převahou učitelů středního a mladšího věku. Přestárlí vyučující nejsou mým problémem a těch pár starších jsou zralou oporou kolektivu a nositeli cenných zkušeností. Co se týká mužů, tak se mi podařilo během posledních dvou let zvýšit stav na 7 a jsem na to hrdý. Rozhodně to prospělo jak žákům, tak celému učitelskému sboru.

Dočkala se škola nějaké opravy během prázdnin. Čeká na děti nějaké překvapení?
Letos jsme žádné zásadní opravy nedělali. Po sportovní hale a novém pavilonu pro první stupeň, což jsou významné investiční počiny posledních let, čekáme ještě výměnu oken v hlavní budově, ale to je finančně velmi náročná záležitost a je závislá na zřizovateli. Město Kdyně nám přeje a opakovaně žádalo o dotace, ale v tomto případě neuspělo, tak uvidíme do budoucna. Takže děti půjdou do školy jako jindy, jen bude vše čistě vymalované a připravené na nový školní rok.

Můžete ve vaší škole dětem nabídnout něco jiného, samozřejmě i včetně výuky, než v ostatních školách na Domažlicku?
Naše škola je výrazně zaměřena na podporu dětí se specifickými vzdělávacími potřebami a již několik let je u nás běžnou součástí výuky volitelný nebo nepovinný předmět Rozvoj osobnosti, který je zaměřen na reedukační činnost a artefiletickou podporu těchto žáků. Zároveň u nás v současné době pracuje 5 asistentů pedagoga u dětí, které potřebují mimořádnou podporu, aby byly integrovány v běžné třídě a zvládaly nároky základního vzdělávání. Nedílnou součástí je v posledních dvou letech i podpora školní psycholožky, která je u nás zaměstnána také díky projektu EU Peníze do škol. Pro náš první stupeň je dále typické vzdělávání prostřednictvím genetické metody čtení, která umožňuje prvňáčkům aktivní čtení  již okolo Vánoc, což je pro ně velmi motivující. Jinak si myslím, že poskytujeme velkou nabídku kroužků. Mezi tradiční patří sportovní kroužky (basketbal, florbal, vybíjená), zdravotní, taneční a výtvarné. Velmi oblíbenými u dětí i rodičů jsou i přírodovědné kroužky, jako rybářský, včelařský, v loňském roce přibyl ještě myslivecký.

Má vaše škola na nákup nových učebnic, nebo se učíte ze starých? Musí si děti něco doplácet nebo kupovat?
Nákupy učebnic musíme vždy zvažovat, ale na nedostatek si nestěžuji. Jediné, co si naše děti doplácí, jsou pracovní sešity a ty jsou samozřejmě jejich vlastnictvím.

Jezdíte na lyžařské kurzy? Musíme na ně dětem našetřit, máte představu kolik budou letos stát?
Na lyžařské kurzy jezdíme pravidelně, ale jako všude nejezdí bohužel všechny děti. Jedná se o finančně náročnou záležitost pohybující se okolo 3000 Kč a hradí ji rodiče dětí.

Jaký je podle vás rozdíl mezi velkou a malou vesnickou školou? V čem jsou výhody větší městské školy?
Malá vesnická škola s menším počtem dětí i učitelů mívá skutečně domáckou atmosféru a může se dětem asi věnovat více individuálně. Větší škola, jako je naše, zase má lepší technické zázemí, vybavení učeben a informačních technologií a myslím, že i nabídka mimoškolních aktivit je větší než u malé školy. Větší škola vede žáky k větší samostatnosti, přece jen je mezi téměř šesti sty žáky větší anonymita. Ale je to zároveň i riziko. Nicméně jsem si jist, že se na naší škole snažíme být k žákům i rodičům velmi vstřícní a od samého začátku budujeme vzájemnou důvěru, která nám umožňuje řešit to dobré, ale i to problematické. Bez dobré spolupráce s rodiči si školu nedokážu představit.

Co Vás osobně na vaší práci baví a naopak?
Práce s lidmi. S žáky, jejich rodiči a samozřejmě s učitelským sborem. Je to nesmírně různorodá činnost a často nevíte, co za složitou, nečekanou situaci budete řešit. Baví mě iniciovat své kolegy k aktivnímu přístupu k učení i k žákům. Přímá výuka žáků mě stále velmi těší a zajímá. Škola je místo, kde děti zažívají mnoho úspěchů, ale řadu nezdarů a stresových situací. Pro řadu rodičů je to také místo, kam se neradi vrací, ale bez jejich přítomnosti ve škole se nedají problémy jejich dětí řešit. A zde také vidím svou roli. Mohu rodičům i dětem ukázat, že i problematické situace se dají společně řešit, i když to často stojí velké úsilí. Někteří rodiče v dnešní době poněkud ztratili víru v uplatnění vzdělání, nevěnují mu proto dostatečnou pozornost, jejich děti to vnímají a jsou ve škole velmi obtížně motivovatelné. Pak každé jednání, které vede ke zlepšení postojů žáků, rodičů, ale někdy také učitelů, je pro mě výzvou a i drobná změna k lepšímu je pro mě odměnou.

Autor: Helena Bauerová

27.8.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 15 000 Kč

Učitelé a vychovatelé pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami Učitel odborného výcviku - obor Zednické práce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Preferujeme uchazeče vyučeného v oboru Zedník, s dobrým vztahem k dětem, klidné povahy, ŘP skupiny B., Nabízíme: dotovanou stravu, příspěvky z FKSP, možnost prodloužení smlouvy na dobu neurčitou, Plat závisí na dosaženém vzdělání a praxi., Nutný e-mailový kontakt.. Pracoviště: Základní škola a odborná škola ,horšovský týn, nádražní 89, Nádražní, č.p. 89, 346 01 Horšovský Týn. Informace: Jaroslava Kubecová, +420 379 422 941,379 422 310.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 27 000 Kč

Strážníci STRÁŽNÍK/CE MĚSTSKÉ POLICIE DOMAŽLICE. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Platové podmínky se řídí platnými právními předpisy ČR., Strážník(strážnice) - čekatel(ka) je zařazen(a) do 5. platové třídy, platový stupeň závisí na uznání praxe z předchozího zaměstnání. Po úspěšném absolvování kurzu a získání osvědčení o splnění stanovených odborných předpokladů je strážník(strážnice) zařazen(a) do 7. platové třídy., Další informace podá velitel Městské policie Domažlice telefonicky na tel: 379719196-7 nebo osobně na služebně Městské policie Domažlice náměstí Míru čp. 1 ve všední dny od 7:00-15:00 hod., Nabízíme: stravenky v hodnotě 120 Kč/1 odpracovaná 12-ti hodinová směna, příspěvek na penzijní připojištění, neomezený vstup na permanentku do bazénu, neomezený vstup na permanentku do fitness centra - Sportovní centrum Domažlice (ul. Kozinova č.p. 305)., Více info na www.mpdomazlice.cz. Pracoviště: Městská policie, náměstí Míru, č.p. 1, 344 01 Domažlice 1. Informace: Petr Kubal, +420 379 719 197.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 16 500 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách zástupce/zástupkyně vedoucí/ho prodejny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NUTNÝ TELEFONICKÝ KONTAKT!, Provoz: dvousměnný, – otvírací doba úseku (Po – Pá: 7 – 20, Sobota: 7 – 17, Neděle: zavřeno), Nástup: možný ihned, Hrubý plat: 16.500 Kč + prémie + stravenky, Požadujeme: praxe jako pokladní, dobrý zdravotní stav, platný zdravotní průkaz, pracovitost, příjemné vystupování, spolehlivost, zodpovědnost, Nabízíme: smlouvu na dobu neurčitou, stravenky (po zkušební době), motivační složka odměn a prémie ve formě % z tržby, práce v příjemném prostředí. Pracoviště: Přerovské jatky, m.h. s.r.o. - prodejna kdyně, Nádražní, č.p. 747, 345 06 Kdyně. Informace: Zdenka Brodecová, +420 725 263 667.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sanitář, sanitářka, zdravotnický 16 000 Kč

Sanitáři Sanitář, sanitářka (NZP). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Sanitář na ONDP,, 12 hod. služby, nepřetržitý provoz. Příplatky pracoviště, směnnost, SO NE noční, osobní ohodnocení. Příspěvek na penzijní připojištění, stravování. Dovolená 5 týdnů.. Pracoviště: Domažlická nemocnice, a.s., Kozinova, č.p. 292, 344 01 Domažlice 1. Informace: Marcela Blažková, +420 379 710 261.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Žáci recitovali v okresním kole celostátní přehlídky

Ilustrační foto.

Řidič je po třech měsících obviněn

Muž se v krádežích zaměřil na sladkosti

Domažlice, Kdyně – Ve středu 14. března sdělili policisté Obvodního oddělení Domažlice jednačtyřicetiletému muži podezření ze spáchání trestného činu krádeže, kterou prováděl opakovaně v průběhu několika uplynulých týdnů.

Hráči si ve Kdyni vybírali z osmdesáti her

Kdyně – Pionýrská skupina Safír Kdyně uspořádala v prostorách školní jídelny další ročník herní výstavy deskových her.

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Skrývá se před vězením, živí ho okrádání žen

Klatovsko – Dámy, hledáte si partnera na internetových seznamkách? Pak si dejte pozor, s kým se seznamujete a co po vás dotyčný chce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT