Stovky jablek nejrůznějších odrůd a barev i další druhy ovoce, rozmanitá zelenina – rajčata nejrůznějších tvarů a barevného provedení – přímo lákající k nakousnutí, dále spousta květin, které potěšily nejedno oko, a řada dalších exponátů byla k vidění na výstavě, již o víkendu pořádali v Kulturním domě ve Starém Klíčově tamní zahrádkáři.

Co říkali návštěvníci

„Chodíme pravidelně na vycházky, tak jsme dnes zamířily na výstavu. Přišly jsme se nejen podívat, ale hlavně a zahrádkáře podpořit," řekly nám v sobotu Marie Borová a Jana Huttová ze Spáňova.

„Ani jsme nečekaly, že to tu bude takové. V novinách jsem četla, že měli zahrádkáři výstavu v Holýšově, ale byla prý tam malá účast," doplnila Borová. „Na tak malé obce, jako jsou Mrákov a Kyčov, je to nádherná výstava," připojila Huttová.

„Na výstavu sem sice nechodíme každý rok, ale dnes rozhodně nelitujeme. Mají to tu krásně upravené," pochválila pořadatele výstavy Marie Matějcová z Tlumačova.

Lidé během naší návštěvy obdivovali všechny exempláře, bylo jim lhostejné, zda se jednalo o ovoce či zeleninu.

Úžasná květinářka z Mrákova

Velkou pozornost také poutaly květiny Jiřiny Hranáčové z Mrákova. Zvláště pak jedna, která stála na pódiu a pyšnila se bohatými růžovými květy.

„To je magnifica, český název nemá. Kvést vydrží dlouho, už z ní plno květů opadalo, ale protože jich má stále spoustu, dala jsem ji na výstavu. Už mi kvete tři měsíce," sdělila nám pěstitelka nádherné pokojové květiny, která je původem z Afriky, ale roste například i na Madagaskaru a v Malajsii.

Vzhledem k tomu, že její květiny budily na výstavě velký zájem a sklízely obdiv příchozích, zeptali jsme se, jak to s kytkami dělá, že jí tak rostou.

„Pohladím je a popovídám si s nimi, fakt to funguje," prozradila paní Hranáčová svůj ´recept´.

Doplnili výstavu zahrádkářů

Ti, co se nabažili koukání na produkty ze zahrádky, se mohli přesunout k dalšímu stolu. Ten byl nápaditě vyzdoben chvojím a mezi ním svítily červenými klobouky muchomůrky a ´zastiňovaly´ tak vystavené jedlé houby. „Vypadá to pěkně, zajímavě, docela vtipný nápad," shodlo se několik návštěvníků.

Hned vedle prezentovali své trofeje myslivci.

Klíčovští zahrádkáři neponechali nic náhodě a stěny sálu vyzdobili obrázky místních malířů. Lidé se tak mohli kochat pohledem na známá zákoutí ztvárněná mrákovským Karlem Maříkem, či ochutnat trochu moderny z dílny Jiřího Taliána z Tlumačova.

„Hele, tohle je Venca ´Blondýn´," poznali někteří na autoportrétu dalšího z malířů, Václava Pivoňku z Tlumačova. Hezké byly i příspěvky dětí z Mateřské školy Mrákov.

Jaká byla návštěvnost

Klíčovští zahrádkáři si na návštěvnost rozhodně nemohou stěžovat, třebaže čistý čas výstavy činil pouze 10 hodin. Vždyť jen ovoce a zeleniny nabízela téměř 250 misek.

„Platících návštěvníků bylo zhruba čtvrt tisícovky, celkem návštěvnost včetně dětí odhaduji kolem 320 lidí. Dnes ještě byla na výstavě škola a školka," řekl nám v pondělí předseda zahrádkářů František Groessl.

Udělal jiným radost, někdo však jemu starost

Právě jeden z jeho neobvyklých exponátů velice zajímal hlavně děti. Byl jím malý skleněný úl, ve kterém bylo možné sledovat pravé včelí hemžení.

„Školákům se opravdu moc líbily. Ale jinak mi ani nemluvte!" reagoval včera na naše sdělení o tom, že děti z úlku nemohly spustit oči: „Dnes po obědě jsem jel úlek vrátit do pojízdného včelínu a nevěřil jsem vlastním očím. Přijdu tam a kola od vozu pryč. Nevím, kdo je mohl ukrást, na včelín nebylo odnikud vidět. Nejhorší je, že se jedná o kola atypických rozměrů. Chovám tam 20 včelstev a měl jsem vůz podložený. Ten, kdo kola ukradl, snad musel mít hever," podělil se s námi o nemilé zjištění Groessl.

Výstavu si pozorně prohlédl předseda Českého zahráídkářského svazu

Navzdory této příhodě může být on i jeho kolegové zahrádkáři nadmíru spokojení. V sobotu jsme zastihli na výstavě předsedu představenstva Českého zahrádkářského svazu a ten jejich výstavu na naši žádost zhodnotil, případně něco konkrétního vytknul.

„Musím říci, že se jim výstava moc povedla. Velice se mi líbí uspořádání, dětské obrázky i prostředí je tady příjemné. Minulý víkend jsme byli na krajské výstavě, byla v sokolovně, která není moc ideální pro výstavy. Klíčovským bych za jejich dal známku jedna mínus, protože jsem našel pár chyb v popiskách odrůd. Ale co se týče snahy, musím je moc pochválit, je to tady velice pěkné," konstatoval předseda českých zahrádkářů Jan Hinterholzinger.