„Josef Boris Vuchterle je významnou osobností, která byla zapomenuta a dnešním dnem a výstavou ji chceme připomenout a představit ji lidem. Výstava bude otevřena zhruba měsíc dle otevíracích hodiny knihovny,“ uvedl Radek Toman, který je autorem výstavy a zároveň členem plzeňské jednoty Československé obce legionářské.

Součástí výstavy jsou panely s informacemi o Josefu Borisi Vuchterlem a staňkovských legionářích. „Návštěvníci také uvidí uniformy československé legie na Rusi, československé legie v Itálii a uniformu československého legionáře ve Francii. Výstavu doplňují i střípky z historie Staňkova,“ představil Toman s tím, že exponáty pocházejí od soukromých sběratelů, archivů i jeho soukromé sbírky.

Ilustrační foto.
Pneuservisy v kraji nestíhají, řidiči si letos za přezutí gum připlatí

Rodina Vuchterleho je z výstavy nadšená. „Moc děkujeme, cítíme se velmi dojati, že výstava vznikla, že jsme mohli být součástí jejího zahájení obzvláště v době, kdy si potřebujeme připomenout státní hrdost,“ řekla Jana Ondrášiková, rozená Vuchterlová, kdy Josef Boris Vuchterle byl její praprastrýc, na kterého je velmi hrdá.

Josef Boris Vuchterle byl jeden z prvních příslušníků České družiny v Rusku a československý legionář. Jako velitel 10. roty III. praporu 1. československého střeleckého pluku byl vážně zraněn v bitvě u Zborova. V letech 1919 a 1920 organizoval evakuaci československých legionářů z Ruska zpět do vlasti. Vuchterle byl za své činy mnohokrát oceněn.