Výstava již urazila dlouhou cestu mezi Berlínem a Východními Čechami, v současné době je ještě v Bělé nad Radbuzou a v Boru u Tachova.

Téma je pořád aktuální, v současné době se ožilo i s připravovaným divadelním projektem Fingierte Grenzen – Falešné hranice. Ve spolupráci s Divadlem Ovigo se budou konat komentované divadelní prohlídky na místech, kde docházelo ke zločinům jako byla Akce Kámen.

Herci předvedou různé scény s tím, že když ujdete třeba čtyři kilometry, získáte ucelenější představu o tom, jaká doba byla a co s akcí Kámen souviselo.

Poběžovičtí hasiči slavnostně převzali zásahové vozidlo CAS 20 Scania.
Nová cisterna už má za sebou první výjezd

Československá tajná policie vybudovala v letech 1948-1951 na několika místech západního pohraničí falešnou státní hranici s nepravými německými celními úřady a úřady americké kontrašpionážní služby.

„Jednalo se přitom o pečlivě promyšlené pasti, které měly v pravou chvíli sklapnout. Uprchlíci se domnívali, že už jsou na bezpečném a svobodném Západě, aniž by věděli, že hranice, kterou překročili, nebyla skutečná. Všechno to byl čirý podvod, který ničil životy. Této akci s označením ‚Kámen‘ padlo za oběť nespočet lidí,“ uvedla autorka.

Při vernisáži v zámecké zahradě Jandečková přečetla návštěvníkům úryvek ze své knihy Falešné hranice.