Letos si výstavu pochvalovali i návštěvníci z Německa, kde má holubářství velkou tradici. Pestrou paletu známých i vzácných druhů si prohlédli i školáci ze Kdyně. „Chceme, aby děti měly k holubářství trochu vztah, chovatelství dnes bohužel silně upadá,“ uvedl hlavní organizátor a posuzovatel Josef Kolbek z Hluboké s tím, že je rád, že se letošní výstavy zúčastnili i tři chovatelé z mladší generace.

Nejmladší chovatel, sedmnáctiletý Jan Kutil z Prapořiště, se výstavy účastnil už minulý rok. „K holubářství mě přivedl otec a strýc. Je to náročná každodenní práce, ale krásná. Rád se dívám, jak se voláči umí předvádět,“ říká Kutil a dodává, že má doma tři holubníky s voliérou a šedesát holubů. „Na nějaké rozšíření chovu už ale není moc místa,“ dodává.

„Holubi se posuzují podle mnoha kritérií, jako je například postoj, hlava, tvar těla a u volatých holubů také volatost neboli polykání vzduchu a nafukování se,“ vysvětluje Kolbek, který letos převzal z rukou starosty Kdyně cenu za nejlepšího voláče i putovní pohár. „Voláči musí být na výstavu připravení, aby se uměli sami předvádět. Člověk si je musí vytrénovat, aby mohli vyhrát, a člověka hřeje, když někdo ocení, co s nimi člověk dokáže udělat,“ zakončil Kolbek.