„K vidění jsou tady všechny materiály, ze kterých se betlémy vyrábějí, až na perníčky,“ řekl s úsměvem Vratislav Altman, autor myšlenky i výstavy Kouzlené betlémy. Výstava byla ale i takovým přeshraničním setkáním. Kromě zástupců spolku Betlémáři Plzeňska se ve Kdyni objevili i milovníci betlémů z Bavorska, konkrétně Johann Dendorfer, který je prezidentem Mezinárodní betlémářské federace a zároveň předsedou spolku Přátelé betlémů horních bavorských lesů.

„Sice se v Německu slaví 30 let od pádu berlínské zdi, ale teď slavíme i něco jiného – stříbrnou svatbu s našimi přáteli z plzeňského spolku, s nimiž jsme přátelé více než 25 let. Myšlenka betlémů je v našich srdcích a je jedno, jakými jazyky mluvíme,“ řekl Dendorfer a udělil vyznamenání spolku betlémářů Iloně Sudové, předsedkyni Plzeňských Betlémářů.

Všichni ti, kteří zapůjčili své betlémy na výstavu, se zúčastnili vernisáže a byli ochotni odpovídat na jakékoli otázky. A že se přeplněným sálem rozléhaly povzdechy obdivu, jaká je to krása.