Chřipková onemocnění, která se na Domažlicku týkala v uplynulých týdnech zhruba tří stovek nemocných, stoupla v minulém týdnu přibližně o stovku.

„K pátku 5. února máme evidováno 432 chřipkových onemocnění, což značí, že výskyt chřipky má mírně stoupající tendenci,“ uvedla včera Deníku okresní epidemioložka, lékařka Zdeňka Böhmová z domažlické pobočky Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje.

Podle jejích slov má současný počet chřipkových onemocnění daleko k hranici epidemie, což je 2 000 případů na 100 tisíc obyvatel.

Zajímalo nás, kolik z evidovaných případů chřipkových onemocnění se týkalo chřipky ´prasečí´. „Prasečí chřipka se diagnostikuje pouze u hospitalizovaných nemocných, tedy u těch, jejichž virové onemocnění má závažnější průběh. Od listopadu loňského roku bylo převezeno do Fakultní nemocnice v Plzni několik osob, ale prasečí chřipka byla potvrzena pouze u pěti. U běžných chřipkových onemocnění, která mají standardní průběh a nevyžadují pobyt v nemocnici, se diagnostika zhruba od Vánoc neprovádí,“ uvedla Böhmová s tím, že na Domažlicku nebyl zaznamenán mimořádně vysoký výskyt prasečí chřipky.

Mezi lidmi se traduje, že mrazy spálí bacily, takže mráz nedává chřipkám možnost šířit se.

„Říká se to, ale není to na reálném základě. Studené počasí možná určitý význam má. Viry ničí vysoká teplota, v suchu či v chladnu přežívají jen několik hodin. Ale pokud bude nemocný s vámi v jedné místnosti, může to mít vliv a nepomůže ani mráz,“ dodává lékařka.

Hygienici předpokládají, že chřipka ještě nekončí.

„Je možné, že další chřipková vlna ještě přijde, jak na podzim předpokládal docent Pazdiora z infekční kliniky v Plzni. Uvedl, že nejprve přijde chřipka prasečí a pak ji vystřídá ta běžná,“ říká epidemioložka Böhmová.