Habr obecný, javor mleč, javor babyka, lípa srdčitá, třešeň už zapouští kořeny v Zahořanech. Třicet stromů tam vysadili děti z mateřské školy spolu s rodiči.

Děti ze zahořanské mateřinky vzaly hrabičky, lopatky a rýče a spolu s rodiči vyrazili do terénu. Čekala je pořádná dřina - výsadba stromů.

Všichni se sešli v sobotu 9. dubna odpoledne v Zahořanech na cestě směrem ke střelnici. Tady začali s výsadbou a pokračovali podél cesty lemující pole.

Místo děti dobře znaly, protože je častým cílem školkových vycházek.

Postup sázení stromů vysvětlil lesní technik z Domažlických městských lesů Jan Kitzberger.

Vlaky se srazily u obce Milavče mezi Domažlicemi a Blížejovem.
Za srážku vlaků u Domažlic mohl strojvedoucí Západního expresu

„Usazený strom v jámě děti pečlivě zasypaly, zalily a přivázaly na kmen kartičku se svým jménem,“ popsala práci dětí učitelka Mateřské školy Zahořany Radka Zůnová, která zasadila svoji třešeň jako první.

„Funkce remízku je jednak estetická, stromy vhodně doplní okolí, ale zároveň také pomůže zadržovat srážkovou vodu v krajině a poskytne domov různým druhům živočichů,“ popsal Kitzberger.

Do akce s názvem Sázíme budoucnost se zapojilo více než 50 dospělých, 23 školkových dětí a jejich sourozenci. Stromky sázeli celé tři hodiny, v době od 14 do 17 hodin.

„Moc jsme si odpoledne užili, jsem velmi ráda za takové společné chvíle,“ dodala učitelka.

Mateřská škola přichystala akci ve spolupráci s obcí Zahořany.

Na čtvrtek 14. dubna připravuje Zůnová další akci - pletení pomlázek.

„Pletení pomlázek předvede a naučí Václav Krch, tatínek Julinky z naší školky. Děvčata budou zdobit perníčky a malovat kraslice. Na závěr všechny čeká společné opékání špekáčků na zahradě školky,“ sdělila učitelka s tím, že na akci mohou kromě rodičů přijít i prarodiče a sourozenci dětí.