23. srpna se bude ve Staňkově konat rekonstrukce historické bitvy. Tento nápad se chystá zrealizovat SHŠ (skupina historického šermu) Kargen ze Staňkova vedená hejtmanem Františkem Tomanem. „Divákům slibujeme velkolepou podívanou,“ říká.

Jak vás vůbec napadlo uspořádat tento historický den ve Staňkově?

Na začátku nás oslovilo město, protože Staňkov letos slaví 775 let od první dochované písemné zmínky. Řekli jsme si, že by mohl být dobrý nápad zrekonstruovat nějakou historickou událost, která se stala v okolí.

Je bitva založena na skutečném historickém podkladu?

Ano, vybrali jsme si období husitských válek, konkrétně dobytí a vypálení hrádku Lacembok u Krchleb roku 1431. Počet vojáků samozřejmě neodpovídá, jedná se tedy o volnou rekontrukci podle historických pramenů.

Kdo proti komu bude bojovat?

Na jedné straně budou útočící husité a na druhé křižácká vojska s posádkou hrádku Lacembok, která musí bránit tvrz představující již zmíněnou pevnost.

Kolik bojovníků se celkem ve Staňkově objeví?

Přesné číslo Vám asi bohužel neřeknu. Konečný počet by se však měl pohybovat kolem 150 bojovníků na obou stranách.

Odkud budou šermíři, kteří se zúčastní bitvy?

Můžeme počítat se spoustou kvalitních bojových skupin z celé České republiky i ze zahraničí. Lidé z naší skupiny jsou převážně ze Staňkova a blízkého okolí.

Jak probíhá organizace takové akce?

Podobných akcí je za rok několik, takže šermířské spolky mají mezi sebou téměř nepřetržitý kontakt. Obvykle hlavní pořadatel akce vybere místo konání, obvolá jednotlivé skupiny, rozešle pozvánky a pak už se jenom čeká na odpovědi. Účast bývá většinou dobrá a vždycky si podobné akce velmi užijeme.

Kde se bude přesně bitva odehrávat?

Akce měla být v rámci staňkovských historických dnů. Místo, které jsme vybrali, je louka za Staňkovem směrem na vesnici Puclice. Tamější prostředí se nám okamžitě zalíbilo a téměř ihned jsme začali s přípravou stavby tvrze, která představuje hrádek Lacembok.

Jak dlouho bude tato rekontrukce historické události trvat?

Program jako takový začne už v pátek v 19 hodin ve městě Staňkov průvodem a v sobotu bude pokračovat na místě bojiště. V 19 hodin začne samotná bitva, která potrvá přibližně 45 minut.

Na co se mohou diváci kromě dobývání tvrze těšit?

Myslím si, že na své si určitě přijdou všichni návštěvníci. Vlastní představení mají připravené čtyři skupiny šermířů a řemeslníků, sokolník, loutkové divadlo, střelci ze zbraní a dobový historický trh. A na závěr zahraje domažlická kapela Country Dědows. Na místě bude také občerstvení pro diváky a stánky se suvenýry.

Kolik si myslíte, že přijde lidí na vaši akci a s jakou návštěvou byste byl osobně spokojen?

Hodně záleží na počasí. Pokud bude pod mrakem, tak je to pro nás bojovníky naprosto ideální. Přece jenom ve zbroji může být pořádné vedro, když se trochu více oteplí. Byl bych moc rád, kdyby na naši akci zavítalo aspoň pět tisíc diváků. Program bude bohatý a věřím, že si každý tuhle akci užije a bude na ni ještě dlouho vzpomínat.

Autor: Martin Steinbach