Sedmá sezona pálení ve Starém Klíčově začíná v úterý. Vhodné pro kvašení a následné pálení na Šumavě a v Českém lese jsou hlavně švestky, hrušky, jablka, blumy, mirabelky, ale také plody jeřábu, třešně, meruňky a broskve.

„Dobře vyzrálé nebo i přezrálé ovoce musí být zdravé, zbavené listí, trávy, hlíny a jiných nečistot. Nevadí, pokud je ovoce červivé, nesmí být ale nahnilé,“ uvedl Vladimír Císler, který provozuje Pálenici ve Starém Klíčově už sedmým rokem.

„Výborná je pálenka z kuliček hroznového vína nebo z černého jeřábu. Do jablečné pálenky se přidávají různé bylinky nebo i vanilkový lusk. Pokud se maliny a černý rybíz zalijí jablečnou pálenkou, nechají se vylouhovat a rozložit, vznikne výborný likér. Protože ten se už nepálí, je možné přidat do něj cukr,“ prozradil recept destilatér.

Každý pěstitel si může vypálit maximálně třicet litrů absolutního lihu a tento alkohol nesmí dále prodávat. Zákon o lihu je v tomto případě velmi přísný a pěstitelé a provozovatelé pálenic jej musí striktně dodržovat.

„Každý kdo si k nám přiveze ovoce na vypálení, se musí prokázat občanským průkazem, musí znát adresu pozemku, ze kterého ovoce pochází. Zákazníci u nás vyplní objednávku, která se musí deset let archivovat,“ vysvětluje Vladimír Císler.

A jak se ovoce změní v tekutý lék? „Ovoce by mělo být vyzrálé. Upravené je ukládáme do bečky. Ta by měla mít objem padesát a více litrů. Nádoba se přikryje a postaví do míst, kde je ideální teplota dvanáct stupňů. Po celou dobu kvašení s bečkou nehýbeme. Letní ovoce kvasí dva až tři týdny, pozdní ovoce osm až dvanáct týdnů,“ popisuje Císler a dodává, že po zkvašení teprve přichází proces pálení.

Doba pálení tvrvá asi dvě hodiny. Ze 150 litrů kvalitního kvasu se vypálí patnáct litrů padesátiprocentního čistého alkoholu.

„Do zdejší palírny jezdím už několik let. Vloni jsme měli hruškovici a jablkovici. Záleží na tom, čím nás příroda odmění. Letos uvidíme, jestli bude dobrá úroda švestek,“ říká Zdeněk Huspek z Loučimi.

Kvalita plenky závisí hlavně na kvalitě kvasu. Než začne ´ léčit ´ musí přibližně měsíc větrat.