Malebné okolí malé vesničky Jivjany na rozhraní tří okresů má co nabídnout v kteroukoliv roční dobu. V zimě sice okolní příroda nehraje tolik všemi barvami, ale zase máte jedinečnou šanci s trochou opatrnosti například prozkoumat ruiny bývalého Dudákovského mlýna u Jivjanského rybníka. V jiném ročním období, kdy je na stromech a keřích listí, byste ho z cesty sotva jen zahlédli. Na své si zde přijdou i milovníci vojenské historie neb právě při cestě mezi Jivjanským a Červeným rybníkem je v lese ukryto několik řopíků. Jsou v různém stavu zachovalosti, takže je na každém, aby zvážil návštěvu vnitřku. Před jedním je připraveno malé tábořiště včetně ohniště.

Zdroj: Deník/Monika Šavlová

Samotnou kapitolou je pak Jivjanský a Červený rybník. Druhý jmenovaný je v současnosti upuštěný a tak máte jedinečnou možnost projít se po jeho dně plném kořenů vodních rostlin. Díky nim máte pocit, že se pod vámi chvílemi dno rybníka houpe. Budete-li tišší, naskytne se vám pohled na stromy a keře plné ptactva, kdy třeba strnadi do dálky svítí svojí zářivě žlutou barvou. Volavky vám zamávají křídly z větší vzdálenosti a pokud chvíli postojíte, tak nad malým jivjanským mořem, jak je někdy nazýván Jivjanský rybník, pak uvidíte kroužící dravce a další vodní ptactvo. Na borovicích při cestě parazituje jmelí, na které lehce dosáhnete.

Nejkrásnější vánoční dárek, domov, dostala Lajka z útulku v Horšovském Týně

Pokud se vám stále nebude chtít domů, popojděte na Hradišťský vrch, kde v jeho těsné blízkosti narazíte na hradiště Krtín. Tam vás překvapí nejen zajímavé kamenné útvary, ale také malinkaté naskládané stonehenge.

V samotné obci Jivjany pak rozhodně stojí za zhlédnutí keltský skanzen, který je přístupný celoročně a který parta nadšenců říkajících si Vousův kmen buduje postupně svépomocí.