200 kilometrů před cílem, před čínskými hranicemi, se čtyřem cestovatelům osudově pokazila jedna z jejich dvou felicií. „Právě jsme v horách ve výšce 4200 metrů nad mořem a naše dlouhá felda Haďák se rozbila a my tu ani nemáme potřebné nářadí na opravu. Je nám z té výšky zle, nemáme kyslík a dochází nám voda. Pomoci se nám snaží místní, ale takovou krizovku jsme ještě neměli," popisovali minulou středu své pocity.

Později shrnuli na facebooku i zážitky ze dne, kdy dosáhli svého cíle: „Čtvrtek byl pro nás velká výhra a prohra zároveň. Přes ostnatý plot jsme si sáhli na naší vysněnou Čínu. Zároveň jsme k ní dojeli pouze jedním autem. To druhé zůstalo 200 km před cílem. A zůstane navždy."

Přidali i konkrétní důvody, proč felicii museli zanechat na cestě: „Vezli jsme s sebou spoustu náhradních dílů, ale to, že nám praskne natřikrát vložka válce, nikdo nečekal. I kdyby byl v pořádku blok motoru, čekat několik týdnu na novou, to bychom v horách s nadmořskou výškou přes 4200 metrů nevydrželi."

Výprava se zbavila všeho nepotřebného (jídlo, vařiče karimatky), sesedla se do zbylé kratší felicie ale hned musela řešit další závažný problém: „Na Rubyho přišla výšková nemoc. Leží v Biškeku v Kyrgystánu v nemocnici na kapačkách."

close JAKUB RUBÁŠ LEŽEL NA KAPAČKÁCH v nemocnici v kyrgyzstánském Biškeku. info Zdroj: archiv výpravy zoom_in

Shoda šťastných náhod tomu chtěla, že šéf výpravy Jan Suastika měl v Biškeku spolužáka z vysoké školy, který v nemocnici pomáhal s překladem. Navíc zdraví členové výpravy vyrazili na pravou kyrgyzstánskou svatbu jeho sestry.

Marod a bojovník Jakub Rubáš je již zpátky doma. Čekala na něj rodina i přítelkyně Klárka. „Děkujeme kamaráde za skvělé momenty na cestě, dej se pořádně do kupy a my už jedeme napříč Kazachstánem zpět domů!" vzkázali mu kolegové na sociální síti.

Ve čtvrtek 4. srpna se už výprava pohybovala v Čeljabinské oblasti v Rusku. Míří do Pobaltí, odkud se přes Polsko a Německo vrátí domů.

close Předevčírem  řešili naši cestovatelé problém s tlumičem. info Zdroj: archiv výpravy zoom_in