Setkání starých traktorů a veteránů, které se letos uskuteční 16. května, vymysleli Josef Husník a Vladimír Beneš z Brnířova.

„Jezdili jsme na podobná setkání do Německa, protože tady nic takového nebylo. Pepík tam jezdil s John Deerem a já na pionýru. Jednou jsme seděli u Husníků na záspi a řekli jsme si, že bychom to mohli zkusit zorganizovat i u nás v Brnířově. Když jsme návrh přednesli na hasičské schůzi, protože jsme potřebovali, aby nás někdo zaštiťoval, mysleli si, že jsme se zbláznili, ale nechali nás s tím, že si máme dělat, co chceme," vzpomíná na začátky Vladimír Beneš.

Největším problémem bylo, jak do Brnířova traktory dostat.
„ Na jaře 2012 jsme se do toho dali. Objížděli jsme vesnice a chodili od chalupy k chalupě. Někde nás hnali klackem, že na takové blbosti nemají čas, jinde řekli, že možná přijedou. Když nastal den , kdy se mělo I. setkání uskutečnit, modlili jsme se, aby přijelo alespoň 30 traktorů. K našemu údivu jich dorazilo 81 a k tomu ještě 950 návštěvníků. Nevěřili jsme tenkrát svým vlastním očím," pokračuje Beneš.

Pak už traktorů i návštěvníků jen přibývalo. Na druhé setkání v roce 2013 přijelo 112 traktorů a přišlo 1200 platících návštěvníku o rok později 153 traktorů a 1700 návštěvníků. Letos, když bude přát počasí, čekají brnířovští další nárůst zájemců. Už nyní se na organizaci akce podílí 50 lidí většinou z řad hasičů a brnířovských žen.

„Trochu se bojíme, že nám jednou nebude stačit náves, která dodává setkání nádhernou atmosféru."

Ačkoliv je Vladimír Beneš jedním z otců této veleúspěšné akce, sám žádný traktor neměl.
„Na podzim v roce 2011 jsem si řekl, že bych si měl nějaký taky pořídit. Koupil jsem starý Fendt z roku 1952. Celou zimu jsme na něm makal. Musel jsme ho celý rozebrat, obrousit a pak nastříkat. Práce stála za to, byl jako nový. O dva roky později jsem si splnil přání a koupil jsem českého Zetora shodou okolností také z roku 1952. Zase jsem s ním měl celou zimu plné ruce práce. Dneska nevím, s kterým mám jezdit," dodává se smíchem Beneš.