VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výlovy rybníků se letos opozdí

Domažlice /TERMÍNY VÝLOVŮ/ – Rybníky na Domažlicku vydají v tomto roce šupinaté poklady zhruba o čtrnáct dní později než jindy.

11.10.2015
SDÍLEJ:

Z VÝLOVU ČERNÉHO RYBNÍKA U BABYLONU. Zaměstnancům Domažlických městských lesů s ním pravidelně pomáhají kolegové z chocomyšlského střediska Klatovského rybářství.Foto: Deník/Milena Cibulková

Tropické počasí letošního léta, které dělalo starosti zemědělcům, se podepsalo i v oblasti rybářství. Vlastníci rybníků museli z ryze praktických důvodů podmíněných právě počasím odsunout chystané podzimní výlovy ryb určených pro letošní vánoční prodej.

„Výlovy jsme museli posunout z důvodu nedostatku vody. Konkrétně je příčinou to, že nemáme po letošním horkém létě dostatek vody do sádek. Museli jsme vše zařídit tak, abychom ryby pro vánoční prodej sádkovali co nejkratší dobu, aby voda, co máme v rybnících nad sádkami, vystačila na dobu sádkování do Vánoc," vysvětluje Petr Votípka, provozní náměstek ředitele akciové společnosti Klatovské rybářství.

Pamatuje si obdobný rok, kdy byl čas výlovů také podmíněn nedostatkem vody?

„U firmy pracuji 20 let a letos je nejsušší rok, jaký pamatuji. Takové sucho jako letos ještě za tu dobu nebylo. Stávalo se, že léto sice bylo suché, ale pak nám to počasí v září vynahradilo," vzpomíná.

Klatovští rybáři produkují ryby ve vodních plochách nacházejících se na území několika regionů. Kde podle provozního náměstka společnosti byl srážkový deficit největší?

„U vás je nejvíce suchem postižená severní část Domažlicka, Horšovský Týn a oblast severně od něj. Z pěti bývalých okresů, na jejichž území hospodaříme, je nejhorší situace na Tachovsku a na ´vršku´ Domažlicka," konstatuje nemilou situaci.

Je možné, že by případné srážky v následujících dnech mohly na stávajícím stavu něco změnit?

„Předpověď počasí na říjen říká, že měsíc nebude vydatný na déšť. V této chvíli jsem spíše skeptik," míní Votípka.

Posunutí termínu výlovů se může negativně odrazit na způsobu jejich provedení, hlavně pak náročnosti.

„Tím, že jsme museli výlovy posunout, se s nimi dostaneme do konce listopadu, kdy nám hrozí, že už zase může být nepříznivé počasí. To může výrazně ztížit práci našich lidí," vysvětluje vedoucí pracovník Klatovského rybářství.

„My budeme lovit náš největší rybník, Černý rybník u Babylonu, až 19. listopadu, i když tam byly výlovy vždy koncem října. S výlovem nám každoročně pomáhají Chocomyšlští, kteří spadají pod Klatovské rybářství. Ti budou mít výlovy posunuté, takže i my musíme počkat, až na nás přijde řada," konstatuje Josef Forst st. z Domažlických městských lesů (DML), který má rybářskou oblast na starosti.

Zajímalo nás, jak kvalitní šupináče rybáři letos očekávají.

„Na základě zkušebních odlovů, které probíhaly v měsíci září, lze už nyní říci, že letošní přírůstky jsou nižší, než jsme očekávali. Je to způsobené jednak nedostatkem vody v rybnících, pak i vysokými teplotami v měsících červenci a srpnu. Kvůli tropickým vedrům nebylo možné ryby přikrmovat podle plánu, museli jsme dokonce snížit krmné dávky z důvodu nedostatku kyslíku ve vodě," popisuje náměstek Votípka stav ve společnosti Klatovské rybářství.

„Myslím si, že ryba bude dobrá, i když se na její velikosti letos určitě podepsalo počasí. V rybnících byla teplá voda a ryby tolik nežraly, nezkrmili jsme tolik co jiné roky. Uvidíme, necháme se překvapit," prohlašuje za DML Forst.

Producenti ryb zatím nevědí, zda tropické léto negativně ovlivní cenu vánočních ryb.

„Předně bych rád řekl, že ceny vánočních ryb neurčujeme my, ale koncoví prodejci. Pokud by z naší strany mělo dojít v závislosti na výtěžnosti rybníků ke zdražení, bylo by to z naší strany v řádech korun. Nepočítáme s výrazným zdražením, proto si myslím, že cena za kilogram vánočního kapra by se mohla pohybovat od osmdesáti do devadesáti korun," míní Votípka.

„O tom, jaká bude cena ryb určených na vánoční stůl, jsme v současné době ještě ani neuvažovali. Cena se bude pochopitelně odvíjet od toho, klik ryb získáme při výlovech našich rybníků. Vliv na ni bude mít i to, zda budeme muset z důvodu uspokojení poptávky v Domažlicích ryby muset nakupovat od jiných organizací. Skutečně je ještě příliš brzy na jakékoliv odhady," prohlásil ekonom DML Josef Forst ml.

Kdy a jaký rybník na Domažlicku se bude letos lovit

29. října: Dolní hornometelský rybník

5. 1istopadu: Všerubský rybník

10. 1istopadu: Smolovský rybník

12. 1istopadu: Mezholezský rybník (Horšovskotýnsko)

19. listopadu: Černý rybník u Babylonu

20. listopadu: Všepadelský rybník

Autor: Milena Cibulková

11.10.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
2

Narodili se

Bramboriáda v MŠ Koloveč.
13

Kolovečtí Motýlci si užili Bramboriádu

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Japonská televize natáčela v Poběžovicích

Poběžovice - Japonská televize NHK natáčela v areálu poběžovického zámku reportáž o místě, které má výraznou japonskou stopu díky hraběnce Mitsuko Coudenhove-Calerghi, která zde žila začátkem 20. století.

Mladé voliče v rozhodování ovlivnil hlavně internet

Domažlice, Holýšov – Mezi voliči ve volebních místnostech byli i mladí lidé, kteří se stali prvovoliči.

Domažličtí strážníci budou jezdit Octavií na stlačený zemní plyn

Domažlice – Nové služební vozidlo Škoda Octavia slouží od středy domažlickým strážníkům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení