Už ve dvě hodiny ráno byli zaměstnanci Domažlických městských lesů na nohou. Postávali u hráze Černého rybníka u Babylonu a uprostřed noci napjatě kontrolovali odtok vody. Ve čtvrtek je totiž čekal náročný výlov.

Strojení rybníka, které předchází každému výlovu, bylo tentokrát komplikované. A samotný výlov se o několik hodin opozdil.
„Rybník musí být vypouštěn pozvolna, aby se ryby soustředily pouze do loviště. Jsme tady už od noci, protože rychlost odtoku se musí pozorně kontrolovat. Pro výlov musí být zabezpečená optimální hladina, která umožní snadný výlov. To se nám nedaří, protože máme stoku plnou bahna a voda velmi pomalu odtéká," vysvětlil na místě Josef Forst, správce městských rybníků.
„Vloni už jsme měli v devět hodin ráno vyloveno. Dnes stále čekáme. Vidím to na hodně dlouho," řekl jeden z rybářů z Klatovského rybářství z Chocomyšle, kteří výlov devítihektarového rybníka prováděli.

Vrásky rybářům přidělávalo i počasí. Výlov totiž komplikoval i poměrně silný vítr, který ryby hnal ke kraji. Celé dopoledne tak většině rybářů nezbývalo než vyčkávat. Do sháňky se mohli pustit až kolem poledne.

Rojnice rybářů se brodila ve vodě a s dlouhými dřevěnými klacky naháněla šupinaté hejno do loviště. Tam již čekali jejich kolegové připraveni zatáhnout úlovky do sítí.

Z vylovených ryb nejdříve dlouhými saky sebrali choulostivější kousky jako jsou candáti a štiky, které musí do kádě přednostně.
„Tyto ryby mohou trpět nedostatkem kyslíku v lovišti a mohly by padnout. Kapři jsou odolnější, tak jdou na řadu jako druzí," vysvětluje Forst.

Vlastní vylovení provedli rybáři ručním keserem. Ryby z podběráků putovaly do vaniček či loděk a odtud k třídičům, kteří oddělovali tržní kapry od těch, kteří musí ještě dorůst. Tržní kapři se sklouzli do nádrže, odkud putovali do kotle, kde je rybáři zvážili a pak naložili do nádrže umístěné na nákladním autě.

Černý rybník každoročně vydá na 30 metráků ryb, a to candátů, štik, línů, amurů a kaprů.

„Ryby jsou určené na vánoční trh. Dostanou se tam ale pouze líni a kapři. Amuři a dravé ryby se prodají hned u rybníka. Každoročně se na místě prodá pět metráků ryb," pokračuje Forst.

Ryby se v předvánočním čase objeví v prodeji nejen v domažlické rybárně v Hanově parku, ale také na náměstí před radnicí.
S plechovou vaničkou přišla rovnou k rybníku i paní Libuše s manželem.

„Ryby milujeme a jdeme si rovnou pro pět kaprů. Pokud nějaký zbude, zamrazím ho na Vánoce, ale moc tomu nevěřím.

Nejraději máme klasické řízky z kapra a pak také pečeného s nějakým dobrým kořením," řekla Libuše, zatímco stála ve frontě na ryby.

Rybářská hantýrka:

Sháňka znamená nahánění ryb do loviště.
Loviště je část rybníka, kam se soustřeďují ryby před výlovem po vypuštění rybníka.
Plot označuje typ rybářské sítě používané při výlovu.
Sak se při výlovu používá k odchytu choulostivých ryb.
Nevod je velká zátahová síť, která se používá k odlovu rybníka.
Keser je rybářská síť upevněná na tyči.
Požerák nebo také kbel je typ vypouštěcího zařízení rybníka.
Strojení rybníka označuje přípravné práce k výlovu.