Janě Filipové vadily premiérovy výroky o zaplacených demonstrantech. Podle verdiktu soudu se má Babiš omluvit, ten však již oznámil, že se odvolá.

Proč jste se zrovna vy rozhodla podat žalobu na pana premiéra?

Mohl ji podat kdokoliv, ale výrok pana premiéra mě osobně skutečně urazil. Hlavně se mě dotkly zprávy, které jsem začala dostávat od známých i neznámých lidí, kteří brali tu informaci, že demonstranti jsou placení, zcela vážně.

Jste spokojená s tím, jak soud dopadl ?

Jsem spokojená moc. Pro mě je hlavním vítězstvím, že se ten soud uskutečnil a že se o něm mluví. Doufám, že lidé pochopí, že to, co řekne premiér v televizi, nemusí být vždycky pravda. Jsem ráda, že lidé nad tím začnou přemýšlet. Největší současná bolest totiž je, že informací je spousta a lidé neumějí pořádně rozlišit, co je pravda a co fake news. Příkladem byly poslední prezidentské volby, kdy se šířily různé nesmyslné zprávy o tom, že Jiří Drahoš je iluminát a podobně, a zcela jasně to ovlivnilo jejich výsledek. V sobotu se o mně také objevil článek v Národních novinách, což je prokazatelně dezinformační web, o tom, že jsem placená TOP 09 a Kalouskem, a lidé tomu uvěřili pouze na základě mé fotky s panem Kalouskem. Na to konto mi začaly chodit neskutečně urážlivé zprávy.

Lidé vám také vyhrožují. Máte z toho strach ?

Lhala bych, kdybych řekla, že ne. Některé ty zprávy jsou dost drsné. Jeden pán dokonce napsal, že by bylo nejlepší mě umlátit lopatou. Za minulý víkend se toho na mě sesypalo opravdu hodně. V sobotu večer jsem to i obrečela. Nevím, co je to za lidi, jestli jsou všichni silní jen u internetu. Ale jsem rozhodnutá se poradit i na policii, jak se v takových případech zabezpečit.

Jak se na vaši činnost dívají lidé z okolí ? Máte od nich podporu?

Nejlépe bych to demonstrovala na příkladu své vlastní rodiny. Mám dvě dcery. Ta starší mi napsala, že sice má o mě strach, ale je na mě hrdá, a ta druhá mi napsala, že si mám změnit jméno a přestat dělat rodině ostudu. Je to typický příklad toho, jak je naše společnost rozdělená.

Proč myslíte, že je společnost takto rozdělená ?

Nálada v naší společnosti je strašným způsobem rozpolcená a jednoznačně je to vina našeho premiéra a prezidenta. Rozdělují národ i rodiny. Když se bavíme na demonstracích, spousta lidí, řekne, že se doma nemohou o politice bavit. To je největší zlo. Každý můžeme mít jiný názor, ale je třeba spolu nějakým způsobem komunikovat na slušné úrovni.

Jak s vámi komunikují příznivci pana Babiše ?

Popravdě jsem nečekala, že ty reakce budou až tak nenávistné. Očekávala jsem, že budu vystavená nějakým argumentům a že budu absolvovat rozhovory na toto téma. Ale v podstatě jsem nedostala jedinou zprávu, kde by nebylo sprosté slovo. Radši bych s nimi vedla hodinové debaty, ale nestalo se mi, že by se se mnou chtěl nějaký Babišův příznivec slušně bavit.

Lidé také často říkají, že nerespektujeme výsledky voleb. S tím však nemohu souhlasit. My výsledky voleb respektujeme, ať si ANO klidně vládne, ale ne v čele s trestně stíhaným člověkem a soudně uznaným estébákem, takový člověk nemá v politice co dělat. Lidé si myslí, že volič má právo hodit lístek do urny a pak několik let držet pusu a krok ?

Kdy jste se začala zajímat o politiku ?

Standardně jsem se o politiku zajímala celý život, k volbám chodím pravidelně. Po revoluci jsem byla členkou ODS, byla jsem nadšená z pana Klause staršího, věřila jsem mu. Pro mě to byl vzor politika, který tomu rozumí a ví, jak se to na tom západě dělá, a že nám ten samý blahobyt nastolí tady. Že to pak dopadlo vše jinak, je druhá věc, dnes se s ním názorově rozhodně neshodnu. Z ODS jsem už dávno vystoupila. K aktivismu mě pak přivedli poslední prezidentské volby, začala jsem zjišťovat, jaké kolují fake news a nelíbilo se mi to. V srpnu letošního roku jsem vstoupila do strany Starostové a nezávislí.

Jak a kdy jste se dostala k pořádání demonstrací a chození na ně ? Co byl první impuls ?

Jedna z prvních demonstrací, na které jsem byla, se týkala pana Jiřího Drahoše a konala se na hlavním nádraží v Plzni. Poté to tak nějak samo vyplynulo. Zapojila jsem se do prezidentské kampaně, pak jsem se seznámila s lidmi, co založili Milion chvilek. Automaticky jsem se začala zapojovat. Organizovat demonstrace jsem začala až letos v květnu. Na Domažlicku se k tomu nikdo neměl. A já tady zorganizovala asi tři demonstrace.

Byla jste s demonstracemi tady na Domažlicku spokojená ?

Byla jsem nesmírně spokojená, protože pro mě bylo úžasné, vidět zde lidi se stejnými názory.

Na tu první jsem i já přišla jen jako pozvaný člen. Sešlo se nás asi 45 a nikdo to neorganizoval a nikdo nevěděl, co bude nebo nebude. Psychicky jsem to nevydržela a ujala jsem se toho. Příští demonstraci už jsem svolala já. Na další přicházelo víc a víc lidí, z čehož jsem měla radost. Na poslední přišlo asi 300 lidí, považuji to za úspěch.

Co byste chtěla vzkázat příznivcům Andreje Babiše a co vašim ?

Svým příznivcům bych chtěla vzkázat, že strašně moc děkuji za podporu. Na spoustu komentářů nestíhám reagovat, ale čtu je. Hrozně moc mi to pomáhá a strašně mě to nabudí energií. Všem svým příznivcům tedy děkuji za podporu. Dělám to opravdu pro ně, vím, že tou Babišovo lží se cítí poškozeno mnoho lidí. Premiér téhle země část obyvatelstva naprosto dehonestoval lživým prohlášením.

Babišovo příznivcům bych vzkázala, aby se začali trochu více zajímat i o zdroje z jiných medií než Parlamentní listy nebo Národní noviny. A aby aspoň na chvilku zkusili připustit, že pan premiér nemusí mít vždycky pravdu, v tom co říká. Věřím, že spousta Babišovo příznivců jsou chytří, poctiví lidé, kterým jen byly podané špatné informace a oni jim uvěřili. Ráda bych, kdyby v sobě našli odvahu a sílu informace přehodnotit a uznat, že pravda může být někde jinde.

A vaše informace jsou pravdivé ?

Rozdíl mezi mým informacemi a jejich je v tom, že moje jsou podložené. Já mám ty informace ověřené. Krásný příklad je například to, že pan premiér tvrdí, že estébák nebyl, že ten soud vyhrál. Já mám informace o tom, že to není pravdu, že soud nevyhrál. To je ten rozdíl. Když mě oni donesou důkazy o tom, že pan premiér je super a budou to schopni odargumentovat, tak to možná uznám. Ale faktické, podložené argumenty jsou nyní na mojí straně.

Setkáváte se s názory lidí, kteří vám řeknou, že demonstrování je zbytečné, že se nic nezmění ? Co si o tom myslíte ?

Rezignace mezi lidmi je hodně velká a svým způsobem za to můžou minulé vlády a působení politiků v minulých letech. Vidím to sama na sobě. Člověk byl po revoluci nadšený, jak to bude super, jak za chvilku budeme mít stejné platy jako v Německu. A ejhle, v devadesátých letech byly obrovské kauzy, lidé přišli o spoustu peněz. Obyčejný člověk v devadesátých letech nabyl dojmu, že politika je jeden velký hnus. Volila jsem ODS hned po revoluci, ale naštvali mě s opoziční smlouvou s ČSSD. Pak jsem se dostala do fáze, koho vlastně volit. Pak se objevili Věci veřejné, jejich tváří byl Radek John, ten byl pro mě zárukou férovosti a spravedlivosti. Dopadlo to tak, jak to dopadlo. V takovém rozpoložení jako jsem byla já, bylo spoustu lidí, všichni říkali, že je to tam jedna banda a všichni kradou a že na obyčejné lidi nikdo nemyslí. Z tohoto prostředí a za pomoci ekonomické krize, vznikl démon Babiš. On řekl, že všichni kradou a že on to dá do pořádku. Lidé mu uvěřili a vůbec netušili, co je zač. Pravdu má pan Babiš v tom, že kdyby nešel do politiky, málokdo by o jeho Čapím hnízdě věděl. Osobně si myslím, že vstoupit do politiky byla jeho největší životní chyba a ten vstup mu mám nejvíc za zlé. Postavil se před celý národ a udělal ze sebe svatého při vědomí své minulosti, jak přišel k majetku a vzhledem k tomu, že byl estébák. Takový člověk bez absolutního morálního kreditu obelhal 30 % národa. Je to manipulátor a dokáže vtlouct lidem do hlavy, že je všechno jeho zásluha. Při demonstracích jsem se zaměřovala hlavně na podávání informací lidem. Našla jsem si informace z ověřených zdrojů a lidem jsem to přednesla, abych jim otevřela oči. Chtěla jsem šířit povědomí o tom, co je Babiš zač.

Co říkáte těm lidem, kteří si myslí, že je demonstrování zbytečné ?

Není to zbytečné. To že budeme sedět doma v obýváku a koukat na televizi nebo v hospodě nadávat, to je málo. Člověk by se měl zajímat o politiku, týká se nás všech. A ti aktivnější mohou vstupovat do politiky. Zakládat novou politickou stranu je absolutní nesmysl. V každé z těch stávajících demokratických stran se najdou slušní lidé. Ale je třeba ty strany obnovovat zevnitř, noví lidé, nové pohledy na věc. Věřím tomu, že bez aktivní účasti to nepůjde. V podstatě všichni lidé typu Babiš a Zeman spoléhají na pasivitu lidí. Spoléhají na to, že lidé mávnou rukou a řeknou, že politika je svinstvo a já na to kašlu, mám svých starostí dost. A to politikům dává prostor, že si tam skutečně mohou dělat, co je zrovna napadne. Lidé jim demonstracemi dávají najevo, že politiky kontrolují a není jim jedno, co dělají. Politici prostě nemůžou dělat úplně, co chtějí.