Zima se už opravdu přihlásila a ani letos se při ní nevyhneme chřipkám. Můžeme se proti nim ale chránit a odolnost organismu zvýšit očkováním.

Aby byl člověk dostatečně chráněn v době, kdy se chřipky naplno projeví, musí mít jeho organismu dostatek času na vytvoření protilátek. „S očkováním pravidelně začínáme s příchodem podzimu. Zájem mají většinou ti, kteří se díky očkování chřipkám vyhnuli a zjistili, že nechat se očkovat není zbytečné,“ uvedla lékařka Marie Sladká z oddělení vakcinace domažlického pracoviště Krajské hygienické stanice v Plzni.

Chřipková epidemie udeří většinou v prvních měsících nového roku, to už je však na očkování pozdě. „Po aplikaci se vytváří protilátky, a to po dobu dvou až tří týdnů, přičemž tvorba protilátek je u každého jedince individuální,“ dodala Sladká s tím, že očkování by neměli podceňovat starší lidé a lidé se sníženou obrannou schopností, kteří se díky včasné vakcinaci mohou vyhnout riziku komplikací.

„Chřipky se zatím neprojevují, ale jako každoročně prostě najednou udeří a pak jsou čekárny plné. Chřipka je provázena vysokými horečkami a bolestmi kloubů. Zatím se setkáváme pouze s virózami. Očkování proti chřipce doporučuji. Sám je využívám již dvacet let. Zatím jsme naočkovali přes padesát našich pacientů,“ informoval nás kdyňský praktický lékař Jaroslav Švec.

Neméně důležité je podle lékařů také otužování, dostatek vitamínů, pohybu na čerstvém vzduchu a zdravý způsob života i správné oblékání. Za očkovací látku proti chřipce Vaxigrip zaplatíte 250 korun. Nechat se naočkovat můžete přímo u svých praktických lékařů nebo každé pondělí od 13 do 16 hodin v budově hygienické stanice v Domažlicích ve Školní ulici.