Za 262 dnů projeli celkem 32 zemí. „Od Turecka až po Rusko jsme urazili téměř 130 tisíc kilometrů,“ uvedl Tomáš Vaňourek. O své cestě napsali dvě knihy, natočili film a teď pořádají přednášky.

„S kolegou nás napadlo, že sto let takového velikána, jako je Miroslav Zikmund, by se mělo oslavit trochu netradičněji, než bývá zvykem. Proto jsme se vydali po stopách těchto dvou pánů na cestu euroasijským kontinentem, kterou oni uskutečnili v letech 1959 až 1964,“ vysvětlil popud cesty Lukáš Socha

První projekt vznikl 4. října 2017. Mladým cestovatelům ho schválil i sám Miroslav Zikmund. „Pan Zikmund na tento projekt napsal, že naší expedici přeje úspěch, šťastný návrat, bohaté zážitky a snímky pro výstavu,“ prozradil dále Socha.

Cestovatelé skládali itinerář cesty podle původních fotografií. Tyto snímky se poté snažili napodobit. „Měli jsme najít to samé místo, ze kterého oni fotografovali před 60 lety, a zachytit stejný obraz,“ upřesnil Vaňourek. „Ona to ve své podstatě byla taková bojovka – čím víc míst najdeme a čím víc fotografií uděláme, tím úspěšnější budeme,“ doplnil Socha.

Navštívili Blízký východ, indický subkontinent, jihovýchodní Asii, Japonsko a přes Rusko se vydali zpět.

Film o jejich dobrodružství budete moci zhlédnout v horšovskotýnském kině v úterý 15. října od 18 hodin.